Pancerna pianka, zatrzymuje pociski lepiej niż stal

Opublikowano: 10.06.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 176

Niezwykła „metalowa pianka” stworzona przez naukowców z University of North Carolina, może wytrzymać pociski kalibru 12,7 × 99 mm. Stwarza to zupełnie nowe możliwości w tworzeniu skutecznego i lekkiego opancerzenia.

Nowy materiał o nazwie CMF (Composite Metal Foam czyli kompozytiowa pianka metalowa), amerykańscy naukowcy opracowywali aż przez 15 lat. Wynikiem ich prac jest materiał kompozytowy wykonany z aluminium i stali, który może znaleźć szereg zastosowań w tworzeniu nowych rodzajów opancerzenia.

CMF może całkowicie zastąpić tradycyjne stalowe płyty stosowane w pojazdach wojskowych. Masa tego materiału jest o połowę mniejsza , pancerz jest jednorodny i z podobnym poziomem ochrony jak konwencjonalna stal. Najważniejsze jest to, że udało się osiągnąć znaczną redukcję masy pancerza, co przyczynia się do poprawy charakterystyki jednostki pancerne, bo wpływa na zwiększenie sprawności silnika i dzięki mniejszej wadze zmniejsza zużycie paliwa.

Testy „pancernej pianki” udowodniły, że materiał ​​jest w stanie wchłonąć 72-75% energii kinetycznej ostrej amunicji i 68-78% energii pocisków przeciwpancernych. CMF jest w stanie skutecznie zatrzymać pocisk lecący z prędkością ponad 800 metrów na sekundę.

Twórcy rewolucyjnego kompozytu twierdzą, że to nie koniec możliwości ich technologii i CMF można dalej udoskonalać poprawiając jeszcze te parametry.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o