Paliwo w Niemczech jest tańsze niż w Polsce!

Opublikowano: 05.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1662

Przez lata Niemcy jeździli do Polski gdzie było trochę tańsze paliwo. Teraz jednak kierunek turystyki ekonomicznej się odwrócił. Olej napędowy można kupić u naszych zachodnich sąsiadów aż o ponad 30 groszy taniej niż w Polsce.

Ceny paliw w Polsce nie odbiegają od tych na zachodzie. Jeśli gdzieś litr paliwa trzeba kupić trochę drożej niż u nas to i tak zarobki są tam kilkukrotnie wyższe i jest to odczuwalne tak, jakby paliwo kosztowało u nas 1,5 zł czy 1,7 zł jednak tam takie ceny są wyrażone w Euro i gdy przeliczymy 1,09 Euro, a taka stawka jest w Hiszpanii, to 4,68 zł za litr E95. Dla województwa Mazowieckiego średnia to 4,93 zł za litr, czyli znacznie drożej niż w Hiszpanii.

Jeśli chodzi o Olej Napędowy to w Niemczech diesel kosztuje dokładnie tyle samo co E95 w Hiszpanii, czyli 1,09 euro za litr a przy kursie 4,30 zł za Euro daje to właśnie 4,68 zł za litr. Dla porównania w Polsce średnia cena jest na poziomie 5,1 zł za litr czyli mniej więcej 1,2 euro.

Co więcej od nowego roku do ceny paliwa doliczony został nowy podatek zwany Opłatą Paliwową. Paliwo ma z tego powodu podrożeć około 10 groszy na litrze. Francuzi wyszli na ulice gdy zapowiedziano wprowadzenie podobnego podatku we Francji. Jednak Polacy są chyba zadowoleni i pozostają w dziwnym letargu, niczym chochoły Wyspiańskiego bezrefleksyjnie wstają rano do pracy, pracują, kupują potem drożejącą żywność, paliwa i energię, w ogóle nie zadając sobie pytania – dlaczego tak się dzieje?

Jak to się stało, że ceny wyrównały nam się z europejskimi, ale pensje pozostały na pięciokrotnie niższym poziomie. Jak to możliwe, że wiele towarów jest tańszych na Zachodzie, a nawet jeśli ceny są te same to skład jest inny, czego najlepszym przykładem jest sprzedawana w Polsce chemia dla gospodarstw domowych. Stoiska z chemią niemiecką pojawiły się w całej Polsce. Dlaczego jednak niemieckiej chemii nie da się kupić w takiej jakości w niemieckich sieciach handlowych w Polsce?

Nikt się nie buntuje, bo sprytna i skuteczna propaganda objaśniła Polakom, że to zupełnie normalne, iż płacimy za paliwo tyle co Niemcy, a nawet więcej. Władza powoli dokręca śrubę i patrzy tylko czy ktoś ma z tym jakiś problem, a skoro ludzie są zadowoleni, to dokręca jeszcze bardziej.

Na podstawie: Tysol.pl, Nafta.wnp.pl
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
radical3dom
Użytkownik
radical3dom

Bo Polacy to naród uduchowiony materia nic dla nich nie znaczy. Ważny jest lekki stan umysłu a nie jakieś rewolucje bo paliwo zdrożało! Żyjemy ok 80 lat po śmierci czeka nieskończoność, to nas bardziej interesuje.