Palestyńskie Centrum Pokoju znów wyburzone

Opublikowano: 04.11.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 684

W czwartek 1 listopada władze Izraela po raz szósty wyburzyły Beit Arabiya – palestyński dom położony na Zachodnim Brzegu na wzgórzu Anata koło Jerozolimy (Palestyńskie Terytoria Okupowane). W lipcu br. po piątym z kolei wyburzeniu przez Izrael dom został odbudowany wspólnymi siłami Izraelczyków, Palestyńczyków oraz działaczy praw człowieka z całego świata, w tym z Polski.

Izraelski Komitet Przeciwko Wyburzeniom Domów (ICAHD – The Israeli Committe Against House Demolitions) odpowiedzialnością za wyburzenie Bei Arabiya, w którym mieściło się Palestyńskie Centrum Pokoju, obarcza izraelskich decydentów jako osobiście odpowiedzialnych za politykę i praktyki, które mogą stanowić zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, a w szczególności: premiera Benjamina Netanjahu, Ministra obrony Ehuda Baraka, Ministra Sprawiedliwości Jakuba Neemana; generała Nitzana Alona; Koordynatora Działań Rządowych na Terytoriach generała Eitana Dangota; szefa Administracji Cywilnej generała brygady Motiego Almoza.

Dom Beit Arabiya, położony na wzgórzu Anata koło Jerozolimy na Zachodnim Brzegu (obszar C), jest żywym symbolem oporu wobec izraelskiej okupacji. Jak sama nazwa wskazuje, Beit Arabiya to dom Arabiji Shawamreh, jej męża Salima oraz ich siedmiorga dzieci.

Arabiya i Salim uczynili ze swojego domu Centrum Pokoju poświęcone pamięci Rachel Corrie i Nuhy Sweidan, dwóch kobiet (Amerykanki i Palestynki), które zginęły stawiając czynny opór polityce wyburzeń domów w Strefie Gazy. Na przestrzeni ostatnich kilku lat Centrum Pokoju odwiedziły setki osób, a Beit Arabiya stanowiła bazę dla corocznych Letnich Obozów Odbudowy ICAHD, podczas których odbudowano 186 wyburzonych palestyńskich domów.

Przedłużająca się izraelska okupacja Zachodniego Brzegu, i Jerozolimy Wschodniej, a także blokad Strefy Gazy narażają ludność palestyńską na liczne pogwałcenia praw człowieka i prawa międzynarodowego, na ciągłą przemoc, wysiedlenia, wywłaszczenia gruntów i ubóstwo.

Na Zachodnim Brzegu, w tym w Jerozolimie Wschodniej wyburzenia są główną przyczyną niszczenia mienia, w tym budynków mieszkalnych oraz budowli powiązanych ze źródłami utrzymania (jak cysterny wodne).

W rekordowym 2011 roku, władze Izraela wyburzyły 622 palestyńskie budowle, z czego 36% (lub 222 budowle) stanowiły domy rodzinne. Ponad 1094 osób pozbawiono dachu nad głową. Natomiast tylko od początku 2012 roku zniszczono 407 palestyńskich budowli, w tym 140 domów rodzinnych. W konsekwencji tych działań wysiedlono ponad 700 osób, bez zapewnienia możliwości alternatywnego schronienia oraz odszkodowania. Wszystkie te działania stanowią poważne pogwałcenie prawa międzynarodowego, w tym Konwencji Genewskiej o ochronie osób cywilnych w czasie wojny, której Izrael jest sygnatariuszem jak również Art.8 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK)

Stosowana przez Izrael dyskryminacyjna polityka planowania i zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia Palestyńczykom uzyskanie pozwolenia na budowę domu. W ciągu ostatnich 10 lat Izrael odrzucił 94% palestyńskich wniosków o pozwolenie na budowę. Bezpośrednią przyczyną wysiedleń Palestyńczyków jest ekspansywna izraelska polityka oraz de facto łamiąca prawo międzynarodowe aneksja ok. 60% terytoriów okupowanych (tzw. obszaru C) i okupowanej Jerozolimy Wschodniej.

W 2011 roku Komitet ONZ ds. Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (CESCR) wezwał Izrael do niezwłocznego powstrzymania wyburzeń domów, przymusowej eksmisji oraz odmowy przyznawania Palestyńczykom pozwoleń stałego pobytu na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych oraz w Jerozolimie Wschodniej. Apel ten został powtórzony przez Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej (CERD), który wezwał Izrael do zrewidowania swojej polityki w celu zagwarantowania Palestyńczykom prawa dostępu do ziemi, mieszkań, własności, zasobów naturalnych oraz zrezygnowania z wprowadzenia w życie programu „Równowagi demograficznej” w Jerozolimie oraz planu zagospodarowania przestrzennego na pozostałym obszarze Zachodniego Brzegu.

Prowadzona przez Izrael za pośrednictwem wyburzeń i wysiedleń czystka etniczna stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego, a także generuje liczne społeczne oraz ekonomiczne zniszczenia wśród palestyńskich społeczności. Szczególnie narażone są kobiety i dzieci, których edukacja zostaje przerwana i które cierpią na zespół stresu pourazowego, depresję i lęk.

Źródło: Kampania Solidarności z Palestyną


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.