Palestyńczycy kontynuują strajk głodowy w więzieniach

Opublikowano: 20.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 829

W Ramallah szóstka przebywających w więzieniu Palestyńczyków kontynuuje strajk głodowy w ramach sprzeciwu wobec bezpodstawnego zatrzymania. Najdłużej strajkujący nie jadł nic od 90 dni, a stan jego zdrowia jest krytyczny.

„Nie ma żadnego sądu, który mógłby sprawiedliwie rozpatrzyć ich sytuację. W więzieniu nie ma żadnej instytucji, która przychylić się do ich żądań. Jedynym przedmiotem, którego mogą użyć do protestu i walki o swoje prawa, są ich ciała” – mówi rzeczniczka do spraw międzynarodowych organizacji hhumanitarnej Adameer , Milena Ansari. – Rozumiemy kontrowersję i ryzyko, jakie stanowi to dla ich zdrowia. Ale tylko to pozwala nam zrozumieć, jak zdesperowani są więźniowie, aby zachować choć trochę godności, przebywając w izraelskim więzieniu.

Słowa te mogą choć trochę wyjaśnić, dlaczego więźniowie nie mają zamiaru przerywać swojego strajku. Nawet protestujący już 96 dni Kajjed Fasfus, uwięziony bez oskarżenia i bez procesu, który schudł 30 kg i na dzień dzisiejszy nie jest w stanie podnieść się z łóżka. W jego ślady poszli również Mukdad Kawasima (89 dni), Ala’a A’aradż (71 dni), Hiszam Abu Hawwasz (63), Raik Biszarat (58) i Szadi Abu Akr (55). Kawasima i A’radż również stracili już po 20 kg.

Fasfus odmawia od 96 dni nie tylko jedzenia, ale jakiekolwiek pomocy medycznej. Trzydziestodwulatek odczuwa nudności, bóle głowy oraz klatki piersiowe i ma dramatycznie niskie ciśnienie krwi oraz poziom cukru we krwi. Izraelski Sąd Najwyższy zdecydował o wstrzymaniu odsiadki jego oraz Mukdada Kawasimy i przeniesieniu obu do szpitala. W szpitalu jednak więźniowie będą w jednakowy sposób pozbawieni wolności. Zamiast pod nadzorem strażników więziennych pozostają pod nadzorem personelu medycznego. Tyle, że w placówce będą mogli ich odwiedzić członkowie rodziny.

Wśród protestujących znalazł się również Zakarijja al-Zubajdi, który w zeszłym miesiącu zbiegł z więzienia w Gilboa i został ponownie uwięziony przez izraelskie służby po daleko zakrojonych poszukiwaniach. Po ponownym aresztowaniu został umieszczony w celi nie spełniającej najbardziej podstawowych wymogów humanitarnych, pod ścisłą dwudziestoczterogodzinną obserwacją. Po rozpoczęciu strajku głodowego stan al-Zubajdiego pogorszył się na tyle, że już po 7 dniach został przeniesiony do szpitala w Beer Szebie.

Charakter zatrzymania pozostałych strajkujących określa się jako „administracyjny”. Oznacza to, że są więzieni bez wyroku, ani nawet podania konkretnego powodu ich zatrzymania. Areszt trwa czas nieokreślony – po kilku miesiącach może zostać ponownie przedłużony. Do informacji o charakterze zatrzymania nie mają dostępu również prawnicy przetrzymywanych ani jakichkolwiek dowodów w ich sprawach. Centrum Addameer szacuje, że około 500 na 4600 palestyńskich więźniów politycznych (z czego 200 to osoby nieletnie), przebywa w więzieniach bez procesu.

Autorstwo: Antonina Steffen
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 3 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. robcioRR 20.10.2021 13:42

    Oj zeby zniecierpliwieni klawisze nie pomogli im zastrzykami z fenolu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.