Palestyna nie będzie słuchać Ameryki i Izraela

Opublikowano: 02.02.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 822

Zerwanie relacji ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem zapowiedział palestyński prezydent Mahmud Abbas. Władze w Ramallah zamierzają więc porzucić współpracę z Waszyngtonem i Tel Awiwem w zakresie bezpieczeństwa, stąd odrzuciły również możliwość rozmów na temat przedstawionego w tym tygodniu planu pokojowego autorstwa amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Dzisiaj w Egipcie odbyło się specjalne posiedzenie Ligi Państw Arabskich, zwołane właśnie na prośbę Autonomii Palestyńskiej. W Kairze swoje przemówienie wygłosił więc palestyński prezydent, który jednoznacznie odrzucił możliwość rozmów na temat wspomnianego planu. Abbas nie tylko nie chciał rozmawiać telefonicznie z Trumpem, lecz dodatkowo nie chciał otrzymać kopii dokumentu za pośrednictwem poczty.

W reakcji na amerykańskie propozycje, Autonomia Palestyńska poinformowała USA i Izrael o zakończeniu współpracy z tymi państwami, obejmującej przede wszystkim koordynację kwestii bezpieczeństwa. Ponadto władze w Ramallah zadecydowały, że nie będą już uznawać Waszyngtonu za przyjazną stolicę.

Abbas podkreślił, że nie zamierza być głową państwa, która zgodziła się na oddanie Jerozolimy Izraelowi. Ponadto jego zdaniem plan Trumpa narusza dotychczasowe izraelsko-palestyńskie umowy, takie jak porozumienie z Oslo z 1993 roku. To właśnie ono stanowiło bowiem fundament wszelkich negocjacji pokojowych na Bliskim Wschodzie. Ponadto palestyński prezydent zapowiedział kontynuowanie pokojowej walki o niepodległość państwa palestyńskiego.

Spora część członków Ligi Państw Arabskich, na czele z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, z zadowoleniem przyjęła założenia „Umowy stulecia”, choć zdaniem jej krytyków realizuje ona jedynie postulaty strony izraelskiej. Ostatecznie organizacja przyjęła dzisiaj swoją deklarację końcową, w której odrzuca plan pokojowy zaproponowany przez Stany Zjednoczone.

Na podstawie: MaanNews.com, AlJazeera.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o