Pakistan porzuci dolara w transakcjach z Chinami
Stany Zjednoczone straciły sojusznika na Bliskim Wschodzie. Już od tygodnia amerykańskie władze krytykują Pakistan i obwiniają władze o ukrywanie terrorystów w swoim kraju. Donald Trump groził wstrzymaniem pomocy finansowej, ale Pakistan nie pozostał dłużny i oficjalnie wykonał zwrot w kierunku Chin.
Konflikt na linii Pakistan-USA zaczął się już na samym początku 2018 roku, gdy Trump oskarżył Islamabad o stosowanie podwójnej gry – pobierania pieniędzy od Stanów Zjednoczonych przy jednoczesnym ukrywaniu talibów. Wyliczył, że w przeciągu ostatnich ponad 15 lat Pakistan otrzymał więcej niż 33 miliardy dolarów pomocy finansowej na zbrojenia. Ostatecznie wsparcie to zostało oficjalnie zawieszone.
Należy jednak dodać, że w grudniu miało miejsce ważne spotkanie wysoko postawionych chińskich i pakistańskich urzędników. Podczas rozmów uzgodniono między innymi budowę morskiej bazy wojskowej w Pakistanie. Instalacja ma powstać w Jiwani w południowej prowincji Beludżystan, czyli tuż przy granicy z Iranem nad Zatoką Omańską. Baza będzie strzec Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego (CPEC) i będzie miała kluczowe znaczenie dla wielkiego chińskiego projektu „Jeden pas, jedna droga”, który reaktywuje Jedwabny Szlak.
Niewykluczone, że wycofana przez USA pomoc finansowa ma właśnie związek z ekspansją Chin w Pakistanie i projektem Nowego Jedwabnego Szlaku. Władze Islamabadu kompletnie nie przejmują się Donaldem Trumpem – Minister Spraw Zagranicznych Khawaja Muhammad Asif ogłosił, że Pakistan i Stany Zjednoczone nie są już przyjaciółmi. Co więcej rząd zapowiedział porzucenie dolara w transakcjach handlowych z Chinami i nakazał, aby 1,4 miliona afgańskich uchodźców przebywających w obozach opuściło kraj w ciągu 30 dni. Spodziewane jest nawiązanie jeszcze silniejszej współpracy Islamabadu z Pekinem.
Amerykańska pomoc finansowa dla Pakistanu wynosi 225 milonów dolarów. To nic w porównaniu do gigantycznych chińskich inwestycji i projektów infrastrukturalnych wartych 57 miliardów dolarów, które są częścią Nowego Jedwabnego Szlaku. Chiny zapowiedziały również pomoc w szkoleniach pakistańskich sił specjalnych i zapewnieniu bezpieczeństwa, które będzie istotne dla ochrony swoich interesów w tym kraju.
Analitycy wskazują, że Pakistan uległ „chinizacji” – skoro USA mogą zrezygnować z dalszej współpracy to Chiny bardzo chętnie wejdą na ich miejsce. To oznacza utratę amerykańskich wpływów na rzecz państwa, które postrzegane jest jako największe zagrożenie dla interesów i dominacji Stanów Zjednoczonych.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ZeroHedge.com
Zdjęcie: frycyk01 (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl