Pakistan porzuci dolara w transakcjach z Chinami

Opublikowano: 09.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1315

Stany Zjednoczone straciły sojusznika na Bliskim Wschodzie. Już od tygodnia amerykańskie władze krytykują Pakistan i obwiniają władze o ukrywanie terrorystów w swoim kraju. Donald Trump groził wstrzymaniem pomocy finansowej, ale Pakistan nie pozostał dłużny i oficjalnie wykonał zwrot w kierunku Chin.

Konflikt na linii Pakistan-USA zaczął się już na samym początku 2018 roku, gdy Trump oskarżył Islamabad o stosowanie podwójnej gry – pobierania pieniędzy od Stanów Zjednoczonych przy jednoczesnym ukrywaniu talibów. Wyliczył, że w przeciągu ostatnich ponad 15 lat Pakistan otrzymał więcej niż 33 miliardy dolarów pomocy finansowej na zbrojenia. Ostatecznie wsparcie to zostało oficjalnie zawieszone.

Należy jednak dodać, że w grudniu miało miejsce ważne spotkanie wysoko postawionych chińskich i pakistańskich urzędników. Podczas rozmów uzgodniono między innymi budowę morskiej bazy wojskowej w Pakistanie. Instalacja ma powstać w Jiwani w południowej prowincji Beludżystan, czyli tuż przy granicy z Iranem nad Zatoką Omańską. Baza będzie strzec Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego (CPEC) i będzie miała kluczowe znaczenie dla wielkiego chińskiego projektu “Jeden pas, jedna droga”, który reaktywuje Jedwabny Szlak.

Niewykluczone, że wycofana przez USA pomoc finansowa ma właśnie związek z ekspansją Chin w Pakistanie i projektem Nowego Jedwabnego Szlaku. Władze Islamabadu kompletnie nie przejmują się Donaldem Trumpem – Minister Spraw Zagranicznych Khawaja Muhammad Asif ogłosił, że Pakistan i Stany Zjednoczone nie są już przyjaciółmi. Co więcej rząd zapowiedział porzucenie dolara w transakcjach handlowych z Chinami i nakazał, aby 1,4 miliona afgańskich uchodźców przebywających w obozach opuściło kraj w ciągu 30 dni. Spodziewane jest nawiązanie jeszcze silniejszej współpracy Islamabadu z Pekinem.

Amerykańska pomoc finansowa dla Pakistanu wynosi 225 milonów dolarów. To nic w porównaniu do gigantycznych chińskich inwestycji i projektów infrastrukturalnych wartych 57 miliardów dolarów, które są częścią Nowego Jedwabnego Szlaku. Chiny zapowiedziały również pomoc w szkoleniach pakistańskich sił specjalnych i zapewnieniu bezpieczeństwa, które będzie istotne dla ochrony swoich interesów w tym kraju.

Analitycy wskazują, że Pakistan uległ “chinizacji” – skoro USA mogą zrezygnować z dalszej współpracy to Chiny bardzo chętnie wejdą na ich miejsce. To oznacza utratę amerykańskich wpływów na rzecz państwa, które postrzegane jest jako największe zagrożenie dla interesów i dominacji Stanów Zjednoczonych.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ZeroHedge.com
Zdjęcie: frycyk01 (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 10.01.2018 11:44

    No to wkrótce w Pakistanie może rozgorzeć wojna o demokrację. Im by się należało…

  2. Youpidou 10.01.2018 12:12

    Widzę, że temat Kaszmiru chyba powróci, a już pojawiają się informację dt. problemu negatywnego wpływu islamu na życie Pakistańczyków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.