Pakiet klimatyczny najbardziej uderza w Polskę

Opublikowano: 20.08.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 605

– Nowa polityka forsowana przez Komisję Europejską w zakresie ochrony klimatu jest nieracjonalna – przestrzega Janusz Steinhoff, były minister gospodarki i przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej. Jeśli wejdzie w życie, to jej największe koszty odczuje Polska. Z raportu KIG wynika, że w 2015 roku obciążenia ponoszone przez krajowy przemysł wynikające z już realizowanych unijnych zobowiązań klimatycznych, wyniosą 5 mld zł rocznie. I będą rosły.

– Polska będzie doświadczała w największym stopniu skutków pakietu klimatyczno-energetycznego spośród wszystkich krajów europejskich. Trzeba wiedzieć o tym, jakie będzie miało to skutki dla polskiej i europejskiej gospodarki, jak europejska gospodarka będzie się plasowała na konkurencyjnym światowym rynku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Zdaniem eksperta „Mapa Drogowa 2050” (Energy Road Map), będąca planem działań przejścia do gospodarki niskoemisyjnej, słusznie została zablokowana przez polski rząd w czerwcu tego roku.

Przyjęcie planowanych przez UE działań w perspektywie roku 2050 dotyczących 80 proc. redukcji emisji spowoduje dodatkowy wzrost kosztów przemysłu w Polsce w 2030 roku o 9 mld zł rocznie – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie KIG.

– Cena emisji CO2 mocno podniesie koszty wytwarzania energii elektrycznej. Szczególnie w przypadku Polski, która emituje o 50 proc. więcej CO2 niż średnia unijna. To wynika z naszego bilansu energetycznego: prawie 90 proc. energii elektrycznej produkowane jest z paliw stałych, czyli z węgla brunatnego i węgla kamiennego – wyjaśnia Janusz Steinhoff.

Rozwiązaniem proponowanym przez UE jest rozwijanie i stosowanie technologii CCS, czyli wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla we wnętrzu ziemi. To obniżyłoby emisyjność szkodliwych gazów. Dziś jednak nie jest to jeszcze opłacalne.

– Przy tak niskiej cenie emisji CO2, która obecnie funkcjonuje [ok. 7 euro za 1 tonę – przyp. red.], nie ma żadnej motywacji do ich redukcji. Aby taki projekt by był opłacalny, musiałaby się kształtować powyżej sześćdziesięciu kilku euro za tonę – komentuje Janusz Steinhoff.

Wynika stąd, że negatywnym efektem przyjęcia kolejnych unijnych zobowiązań dotyczących dekarbonizacji może być alokacja emisji CO2 do innych krajów, które tym restrykcjom nie podlegają. Ze szkodą dla europejskiej gospodarki.

Należy więc przekonać pozostałe kraje biorące udział w konferencjach klimatycznych ONZ do redukowania emisji gazów cieplarnianych.

– Trzeba robić wszystko, żeby kolejne konferencje zakończyły się sukcesem, żeby punkt widzenia UE podzieliły również kraje pozaeuropejskie. Pamiętajmy, że największym emitentem dwutlenku węgla wcale nie jest Europa. Są również inne kraje, inne kontynenty. Jest wielka chińska gospodarka, amerykańska, są Indie, Federacja Rosyjska – przypomina Janusz Steinhoff.

Źródło: Newseria


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. kristofero 20.08.2012 08:58

    Przynajmniej wynaradawianie w tym kraju ma się dobrze…

  2. bXXs 20.08.2012 13:29

    a ziemia jest ciągle płaska ,wg polityków i lobbystów

  3. kozik 20.08.2012 13:47

    Magazynowanie CO2 pod ziemią jest najgłupszym pomysłem, o jakim słyszałem! Do wyłapania i wpompowania pod ziemię CO2 zużyjemy energię i wyemitujemy CO2. W wyniku aktywności sejsmicznej takie magazyny kiedyś się rozszczelnią (ok. potrzeba będzie tysięcy lat, ale jednak). Emisja człowieka, to kilka % emisji naturalnej CO2. Statystycznie co ~100 tys. lat jest wybuch większego wulkanu i glacjał.

  4. kristofero 20.08.2012 19:03

    Kolego kozik, logiki to nie szukaj. Jak coś jest nielogiczno-idiotyczne to zapewne chodzi o mamonę.

  5. MamDosc 20.08.2012 20:23

    W 2015 roku to już tylko ostatni polscy menele będą produkować CO2 z popalanych kiepów . Przemysł ? Gospodarka ? A co to jest . Wszystko już jest zagraniczne lub tam zmierza w najbliższym czasie . Polska ziemia idzie jak bułeczki skupowana przez spekulantów i przetrzymywana przez okres ochronny dla zagranicznych włodarzy . Ziemia tu tania,dobra jeszcze nie opita pestycydem,a drogi coraz lepsze . Domy i gospodarstwa jak w katalogu,kupisz za paciorki i garść monet . C02 …..- jakie z niemieckiego wiatraka czy z holenderskiego panelu słonecznego .

  6. jedrek 20.08.2012 21:58

    co2 powinno się wpompowywać w odbyt tym debilom którzy ten haracz wymyślili.

  7. janpol 20.08.2012 22:58

    Jest jeszcze technologia wiązania CO2 w wapno, które można użyć np do budowy “infrastruktury” jest trochę energochłonna, ale można użyć do tego np. małych reaktorów jądrowych (dużo mniejszych niż te do produkcji energii) ale to tez taki sobie pomysł. Myślę, ze należy wreszcie uruchomić biotechnologię i zaprząc do wiązania CO2 mikroorganizmy. Technologia jest, wystarczy ja TYLKO zastosować i nie biadolić!!!

  8. pasanger8 21.08.2012 02:56

    Steinhof to ten mądrala z rządu Buzka co za wszelką cenę dążył do zamykania kopalń?Chyba nie chce teraz zgrywać zbawcy polskiego górnictwa?Polska odczuje pakiet klimatyczny najbardziej gdyż w ogóle nie inwestowano poważnych kwot w OZE(Odnawialne Źródła Energii)Polska polityka energetyczna to jojczenie o dywersyfikacji i zero pomyślunku co dalej -tacy Niemcy już wiedzą co dalej.Paliwa kopalne zaczną się wyczerpywać a tym samym rosnąć też w cenę. Nawet gdyby Putin zapałałby nagle miłością do Polski to cena ropy i tak będzie szła ostro w górę.Rozwój OZE zmniejszy szok dla gospodarki w przyszłości.Tak naprawdę wszyscy fachowcy to wiedzą i rozumieją. Większość energii (ponad80%) zużywają gospodarstwa domowe. Na razie jednak OZE i energetyka rozproszone czekają na czas gdy PGE czy ENEA nie będą już miały walizek gotówki aby płacić nimi za uwalanie każdego pomysłu niezależnych sieci energetycznych np.: postawienia przy każdym domu wiatraka o mocy 3-4KW i kilku baterii słonecznych na każdym dachu oraz paneli do grzania cwo.Ale to przyszłość na razie jeszcze polska polityka kręci się wokół bzdetów czyli brzozy i np.:tajemnicy jak właściciel Amber Gold mógł dostać sześć wyroków w zawieszeniu z rzędu?

  9. Hassasin 21.08.2012 07:50

    Przepraszam ale muszę to powiedzieć : rozwiązanie z magazynowaniem CO2 pod ziemią jest największym DEBILIZMEM świata !!!! CO2 to naturalny nawóz dla roślin ! Pragmatyczni Holendrzy potrafili pociągnąć rurki od ciepłowni do zagłębia szklarniowego , żeby uprawiać …co tam ! PĘDZIĆ rośliny , normalnie można ,,pędzić,, rośliny , rosną w oczach ! Nie ale u Nas będzie to to z rurką w ziemię !!! Debilizm dokwadratny !!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.