Ożyły syberyjskie robaki zamrożone od 40 000 lat

Robaki pochodzące z epoki plejstocenu zostały rozmrożone przez naukowców, którzy znaleźli je w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Okazało się, że stworzenia ożyły po około 42 tysiącach lat przebywania w hibernacji.

Naukowcy z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie oraz amerykańskiego Uniwersytetu Princeton, odmrozili i przeanalizowali około 300 prehistorycznych robaków z różnych epok i źródeł.

Po rozmrożeniu okazało się, że dwa nicienie wykazują oznaki życia. W raporcie z badań odnotowano, że robaki zaczęły ponownie się poruszać i jeść. Nicienie zostały wyizolowane z próbek wiecznej zmarzliny plejstoceńskiej, pochodzącej z Niziny Kołymskiej.

Warto przypomnieć, że na świecie występuje ponad milion różnych gatunków nicieni. Jest to najbardziej liczebny gatunek zwierząt na naszej planecie. Można je znaleźć wszędzie, od najgłębszej części oceanu aż po najwyższą górę.

Dzięki najnowszemu odkryciu, naukowcy uzyskali pierwsze dane wskazujące na zdolność organizmów wielokomórkowych do długotrwałego przetrwania w pokładach wiecznej zmarzliny. Po raz kolejny potwierdziło się, że robaki i owady są w stanie przetrwać wszystko, nawet koniec świata…

Autorstwo: ZychMan
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Na podstawie: Interestingengineering.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl