Owadobójcze drony uratują plony kukurydzy

W Chinach do zwalczania szkodników upraw wykorzystano drony załadowane środkami owadobójczymi. Według Bloomberga skuteczność tej metody wyniosła 98%. W opracowywaniu urządzeń uczestniczyła chińska XAG i niemiecki Bayer. Zostały użyte w rejonie Guangxi.

Drony zostały użyte w rejonie Guangxi. Walka toczyła się przeciwko sówkowatym (Spodoptera frugiperda), które rozwijają się na liściach kukurydzy. W ciągu jednego dnia dorosłe osobniki mogą pokonać dystans ponad 100 kilometrów.

„To potwór zjadający plony, który niszczy ponad 80% upraw rolnych” – w ten sposób szkodnika opisała XAG. Obróbka pól odbywa się głównie w nocy, kiedy motyle są najbardziej aktywne.

Na początku czerwca Bloomberg poinformował, że gwałtowne rozprzestrzenianie się po całym świecie szkodnika rujnuje rolników. Owady pożerają prawie dwieście gatunków roślin, w tym ryż, kukurydzę, warzywa, bawełnę, pszenicę, soję i trzcinę cukrową.

W ciągu pierwszych trzech lat od rozprzestrzenienia się owadów w Afryce rolnicy stracili 13,3 miliarda dolarów. Agencja wskazała, że owady mogą wkrótce rozprzestrzenić się na Europę, Australię i Azję Południowo-Wschodnią. Być może nowe chińskie rozwiązanie pozwoli na uratowanie wielu hektarów upraw. Z takiego nowatorskiego pomysłu na walkę ze szkodnikami być może mogliby skorzystać także polscy rolnicy.

Źródło: pl.SputnikNews.com