Otwarta deklaracja o zapobieganiu grabieży organów

Opublikowano: 02.10.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1085

Amerykańska organizacja Doctors Against Forced Organ Harvesting (DAFOH, pol. Lekarze Przeciwko Grabieży Organów) oraz cztery inne organizacje pozarządowe wezwały rządy i opinię publiczną do wsparcia nowej inicjatywy mającej na celu zakończenie usankcjonowanego przez chińskie państwo procederu grabieży organów.

Odbywający się w dwa weekendy Światowy Szczyt w sprawie Zwalczania i Zapobiegania Przymusowej Grabieży Organów przyciągnął ekspertów, polityków i świadków z 19 krajów, którzy dyskutowali online na temat tej nieludzkiej praktyki. 26 września, na zakończenie Szczytu, grupy wydały wspólną deklarację (PDF) zatytułowaną „Powszechna deklaracja w sprawie zwalczania i zapobiegania grabieży organów”.

Towarzyszące deklaracji nagranie filmowe stanowi wezwanie dla innych do podpisania się pod dokumentem, aby „powstrzymać najbardziej diaboliczne okrucieństwo tego stulecia”, jako że chiński reżim „zamienił lekarzy w oprawców” zabijających niewinnych ludzi na organy.

„Wzywa się w niej [w deklaracji] wszystkie rządy do zwalczania i zapobiegania grabieży organów poprzez kryminalizację określonych czynów oraz ułatwienie ścigania karnego za grabież organów, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym” – powiedział Arthur Caplan, profesor bioetyki z Uniwersytetu Nowojorskiego (NYU), podczas Szczytu na niedzielnej sesji online.

Według Caplana chodzi o czyny polegające na zmuszaniu ludzi do dawstwa organów, a także na pobieraniu narządów od żywych lub zmarłych dawców, którzy nie wyrazili na to zgody. Caplan jest również dziekanem Wydziału Etyki Medycznej w NYU Grossman School of Medicine. Jego zdaniem rządy innych państw powinny przyjąć ustawodawstwo kryminalizujące te czyny, co też zostało przedstawione w deklaracji. Caplan dodał, że czas zagwarantować, iż pobieranie narządów siłą, w oparciu o fałszywe lub wymuszone zgody zostanie powstrzymane. „Narody zaangażowane w powyższe praktyki muszą zostać wskazane, wezwane do odpowiedzialności, pociągnięte do odpowiedzialności, a nawet zbojkotowane dopóty, dopóki transplantologia nie będzie działać w ramach moralnego wolnego wyboru i szacunku. Uważam, że ta deklaracja to czyni” – powiedział Caplan.

Pozostałe cztery organizacje pozarządowe to Taiwan Association for International Care of Organ Transplants (pol. Tajwańskie Stowarzyszenie na rzecz Międzynarodowej Pieczy nad Transplantacjami Organów), Korea Association for Ethical Organ Transplant w Korei Południowej (pol. Koreańskie Stowarzyszenie na rzecz Etycznych Transplantacji Organów), Transplant Tourism Research Association (pol. Towarzystwo Badań nad Turystyką Transplantacyjną) w Japonii oraz CAP Freedom of Conscience (pol. Koordynacja Stowarzyszeń i Osób na rzecz Wolności Sumienia) we Francji.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zmienia Chiny w główny kierunek podróży dla osób potrzebujących przeszczepu organów, ponieważ chińskie szpitale często są w stanie znaleźć pacjentom zgodny narząd w niezwykle krótkim czasie. Reżim odrzuca, jako „plotki”, oskarżenia o angażowanie się w grabież organów i twierdzi, że Chiny mają krajowy system dawstwa narządów.

W 2006 roku po raz pierwszy pojawiły się zarzuty o grabież organów od zatrzymanych zwolenników Falun Gong. Praktykujący, którzy stali się celem prześladowań ze strony chińskich władz w 1999 roku, do dnia dzisiejszego są ofiarami opresyjnej polityki Pekinu.

Niezależny Trybunał dla Chin (ang. Independent Tribunal into Forced Organ Harvesting from Prisoners of Conscience in China, pol. Niezależny Trybunał w sprawie Grabieży Organów od Więźniów Sumienia w Chinach), który obradował w Londynie (pod przewodnictwem Sir Geoffreya Nice’a QC, który kierował oskarżeniem byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloševicia podczas posiedzeń Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii w Hadze – przyp. redakcji), stwierdził w raporcie z 2019 roku, że w Chinach od lat, „na znamienną skalę” odbywała się usankcjonowana przez państwo grabież organów. Co więcej, stwierdził, że „pewnym” jest, iż narządy są pozyskiwane od uwięzionych zwolenników Falun Gong i że są oni „prawdopodobnie głównym źródłem”.

„Obecny [Chiński] system dobrowolnego dawstwa narządów wydaje się funkcjonować równolegle z ciągłym wykorzystywaniem nie-dobrowolnych dawców. Najprawdopodobniej więźniów i ludzi, którzy są nieprawidłowo klasyfikowani jako więźniowie, zalicza się do dobrowolnych dawców w celu utrzymania tempa, w jakim Chiny wykonują przeszczepy” – powiedział Caplan.

Chiński reżim nazwał Ujgurów „ekstremistami”, aby zracjonalizować swoją politykę wtrącania ich do tzw. obozów internowania w regionie Xinjiang, położonym na dalekim zachodzie ChRL. Podobną propagandę wytworzył Pekin na temat zwolenników Falun Gong, aby wzniecić publiczną nienawiść do grupy ludzi i nakłonić obywateli do wsparcia kampanii prześladowań.

David Curtis, profesor honorowy w Instytucie Genetyki na Kolegium Uniwersyteckim w Londynie (ang. University College London, UCL), podczas sesji online 26 września również wezwał do przyjęcia jakiejś formy bojkotu Chin. „Nadszedł czas, abyśmy na Zachodzie pomyśleli o bardziej formalnych bojkotach branżowych, zwłaszcza wśród lekarzy i naukowców ze względu na to, że zawody medyczne i naukowe w Chinach są zaangażowane w te praktyki na poziomie instytucjonalnym” – powiedział Curtis.

Elisabetta Zamparutti, prawniczka i była członkini włoskiego parlamentu, także przemawiająca podczas niedzielnej sesji, wezwała ONZ, Światową Organizację Zdrowia, Radę Europy i Parlament Europejski do opowiedzenia się przeciwko współpracy zdrowotnej z Chinami.

Dyrektor wykonawczy DAFOH dr Torsten Trey powiedział, że deklaracja „odnosi się do odrażającej praktyki grabieży organów”. „Prosimy o wasze wsparcie poprzez przyłączenie się do naszych wysiłków, aby zakończyć to wynaturzenie zasad etyki medycznej” – powiedział Trey.

Autorstwo: Frank Fang z Tajwanu
Źródło: EpochTimes.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. dobra rada 02.10.2021 08:23

    Pie..nie kotka za pomocą młotka. Typowe odwracanie uwagi od sedna sprawy.
    Jest popyt, to jest podaż. A kto kupuje te organy? A kto je wszczepia bogaczom na zachodzie? Nie przypadkiem lekarze?
    Jakby na zachodzie zlikwidowano popyt na te organy, to podaż również umarłaby śmiercią naturalną.
    Proste. A może zbyt proste?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.