Ottawa zasłania się pieczęcią „ściśle tajne”

Opublikowano: 27.04.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 801

Minister sprawiedliwości David Lametti wielokrotnie powoływał się na poufność, występując przed specjalną komisją, której zadaniem jest zbadanie zastosowania przez rząd ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych.

Lametti został poproszony we wtorek wieczorem o odpowiedź na szczegółowe pytania dotyczące federalnych konsultacji z prowincjami i innymi podmiotami przed ogłoszeniem stanu wyjątkowego, a także kiedy rząd otrzymał poradę, aby odwołać stan nadzwyczajny. Wielokrotnie odpowiadał, że „nie może zdradzić zaufania gabinetu”. Opozycja chce, by liberałowie ujawnili wszystkie informacje, na których opierał się rząd przy podejmowaniu decyzji.

Lametti powiedział, że jego rząd przedłożył komisji dokumenty, które dają jasny obraz procesu decyzyjnego. „Myślę, że Kanadyjczycy zrozumieją, że zaufanie do gabinetu jest krytyczną częścią naszego systemu zarządzania” – powiedział Lametti.

Członek komitetu i poseł NDP, Matthew Green, rzucił wyzwanie Lamettiemu, mówiąc, że ma „możliwość bycia szczerym wobec Kanadyjczyków” w sprawie dowodów i faktów związanych z decyzją. Wezwał ministra do większej współpracy i otwartości.

14 lutego rząd liberalny ogłosił stan wyjątkowy na mocy ustawy po raz pierwszy w historii przyznając policji nadzwyczajne uprawnienia do zakończenia trwającej okupacji centrum Ottawy.

Przywódca partii rządzącej w Izbie Gmin Mark Holland, został zapytany, jakie informacje przekażą liberałowie sędziemu sądu apelacyjnego w Ontario Paulowi Rouleau, który ma prowadzić niezależne dochodzenie. Rząd nie ujawnił, czy Rouleau będzie miał dostęp do tajnych dokumentów gabinetowych.

Wywołało to frustrację ze strony organizacji broniących swobód obywatelskich oraz partii opozycyjnych, które obawiają się, że śledztwo będzie bardzo ograniczone.

Minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino pojawił się również jako świadek na wtorkowym posiedzeniu komisji, gdzie powiedział, że rząd otrzymał porady dotyczące powołania się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych, ale nie odpowiedział na pytania o to, kto dokładnie udzielił tej rady.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

5

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.