Ottawa chce ujawnić, kto posiada i kontroluje korporacje

Opublikowano: 24.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2237

Rząd federalny Kanady podejmuje kroki w celu utworzenia rejestru własności spółek. Chce w ten sposób spełnić złożoną obietnicę zwiększenia przejrzystości w kwestii, kto rzeczywiście posiada i kontroluje korporacje.

Minister przemysłu François-Philippe Champagne przedstawił ustawę mówiącą o takim rejestrze. Celem powstania takiej bazy byłoby ułatwienie identyfikacji właścicieli przedsiębiorstw, w których odbywa się pranie pieniędzy, popełniane są przestępstwa finansowe i które unikają płacenia podatków.

W budżecie liberałów na 2021 roku przeznaczono 2,1 miliona dolarów w ciągu dwóch lat na „wsparcie wdrożenia do 2025 roku rejestru własności przedsiębiorstw, który byłby powszechnie dostępny”. Umowa o poparciu w głosowaniach, którą rząd zawarł z NDP, zawiera jednak zapisy przyspieszające ten termin. Rejestr powinien więc powstać do końca bieżącego roku.

Ottawa przeprowadziła w 2020 roku konsultacje społeczne w sprawie rejestru. Uczestniczyły w nich też organy policyjne, agencje podatkowe i stowarzyszenia przemysłowe. Prawie wszyscy opowiedzieli się za rejestrem.

Jeśli przedstawiona ustawa przejdzie, przedsiębiorstwa będą miały określony czas na zaznajomienie się z rejestrem i przekazanie wymaganych informacji. Na te, które nie spełnią wymogów, będą nakładane kary w wysokości 5000 dol. Dyrektorom, Głównym menedżerom i udziałowcom będą grozić kary do 200 000 dolarów kanadyjskich i/lub 6 miesięcy więzienia.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 24.03.2023 18:03

    No, już to widzę…bo korporacje na to pozwolą. ,,Posmarują,, gdzie trzeba, wyeliminują opornych i sprawa ucichnie..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.