Oto unijno-amerykańska „tarcza prywatności”

Opublikowano: 01.03.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 646

Przekazywanie danych z UE do USA ma się w przyszłości odbywać na podstawie EU-US Privacy Shield – porozumienia wypracowanego w miejsce wadliwego Safe Harbour. Wczoraj Komisja Europejska opublikowała dokumenty związane z “tarczą”.

Komisja Europejska opublikowała dokumenty związane z EU-US Privacy Shield, czyli z nowymi zasadami, które mają regulować przekazywanie danych osobowych z UE do USA.

Przypomnijmy, że inicjatywa EU-US Privacy Shield została przedstawiona na początku lutego. Ma ona zastąpić funkcjonujący wcześniej program Safe Harbour, który umożliwiał przekazywanie danych z UE do USA. W październiku ubiegłego roku, w wyniku skargi Maksa Schremsa, Trybunał Sprawiedliwości UE uznał decyzję w sprawie Safe Harbour za nieważną. Dlatego zaszła potrzeba szybkiego wypracowania nowego rozwiązania.

Teoretycznie EU-US Privacy Shield powinna wprowadzić nową jakość w ochronie prywatności Europejczyków, których dane wędrują za ocean. Władze USA mają po raz pierwszy na piśmie zapewnić, że dostęp do danych w związku z bezpieczeństwem narodowym będzie podlegał pewnym mechanizmom nadzoru. Wyznaczony będzie niezależny rzecznik praw obywateli (tzw. ombudsman), który będzie zajmował się dostępem służb do danych.

Ponadto obywatele, którzy dostrzegą jakieś nadużycia, będą mieli możliwość poskarżenia się na działania firm. Skargi mają być rozstrzygane w ciągu 45 dni w ramach bezpłatnego mechanizmu Alternatywnego Rozwiązywania Sporów. Ponadto obywatele UE będą mogli poskarżyć się do swoich organów ochrony danych (np. Polacy poskarżą się do GIODO), a organy ochrony danych będą współpracować z amerykańską Federalną Komisją handlu.

Komisja Europejska i amerykański Departament Handlu będą przeprowadzać coroczny przegląd “tarczy prywatności”. Będą w nim uczestniczyć także europejskie organy ochrony danych. Komisja Europejska chce organizować coroczne spotkania z organizacjami pozarządowymi i innymi zainteresowanymi stronami. Efekty przeglądu posłużą do opracowania raportu przedstawianego Parlamentowi i Radzie.

Powyższe informacje były znane już wcześniej, natomiast diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego istotne jest to, że Komisja Europejska opublikowała dokumenty. Na jej stronach znajdziecie:

Arkusz faktów

Projekt decyzji

Załącznik 1

Załącznik 2

Załącznik 3

Załącznik 4

Załącznik 5

Załącznik 6

Załącznik 7

Nad tymi dokumentami pochylą się teraz m.in. europejscy regulatorzy ochrony danych skupieni wokół Grupy Roboczej Art. 29.

“Dziennik Internautów” pisał już o opiniach na temat EU-US Privacy Shield. Firmy raczej się cieszą, bo one potrzebują “pewności prawnej” by działać. Inaczej reagują obrońcy prywatności, którzy nie wierzą, że Komisja Europejska wypracowała naprawdę solidne podstawy do działania. Zauważono już, że obecne ustalenia mają charakter porozumienia politycznego, a nie rozwiązania wiążącego prawnie.

Oczywiście teraz wszyscy powinni się wczytać w to, co udostępniono. Niebawem czeka nas kolejna seria komentarzy i dyskusji prowadzonych już w oparciu o ujawnione dokumenty.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.