Oto nowy dowód. Będą spore zmiany

Opublikowano: 07.08.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Od 1 stycznia 2015 będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Resort spraw wewnętrznych opublikował już informacje na temat nowego wzoru. Szykują się spore zmiany.

Okazuje się, że na nowym dowodzie osobistym nie znajdą się już informacje o adresie zameldowania, kolorze oczu oraz wzroście. Nie będzie tam również zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Bez zmian pozostanie format i wymiary dowodu osobistego, jednak umieszczona w nim fotografia będzie dokładnie taka sama, jak ta obowiązująca w paszportach.

Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez okres 5 lat. Nowością będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Wniosek składany w gminie będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy.

“Po 1 stycznia 2015 dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów” – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Autor: rz
Na podstawie: msw.gov.pl
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MilleniumWinter
Użytkownik
MilleniumWinter

1. “na nowym dowodzie” “na” nie ale “w”?
2. A co się stało z dowodami które wprowadziła ustawa przed rokiem 2012 i miały być już w użyciu na Euro 2012? Wiem że odłożono realizację z powodów finansowych. Czy ta ustawa została zmieniona czy też po prostu Polska jest krajem bezprawia?

bro
Użytkownik
bro

ad 1. Do kiedy dowód był książeczką, to było w dowodzie, odkąd jest kawałkiem plastiku, jest na

MilleniumWinter
Użytkownik
MilleniumWinter

@bro Niezbyt jasno się wyraziłem. Miałem na myśli że dane te mogą być ukryte w dowodzie, np. w czipie w dowodzie.

WiK.W.
Użytkownik
WiK.W.

No wlasnie, jak to ma byc z tym chipem – bedzie czy nie? No i czy trzeba bedzie oddac np.odciski palcow w formularzu jak to jest przy paszportach?

Winston S.
Użytkownik
Winston S.

Coraz mniej tych danych. Jeszcze trochę i będzie wystarczało chodzenie ze swoim zdjęciem ;)

chemdog1
Użytkownik
chemdog1

“Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania” co z tego jak przez te 10 lat jeszcze ze 2 razy wymienimy dowody…