Oszczędzanie na nas

Opublikowano: 22.09.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1426

Ministerstwo środowiska chce podnieść normy dopuszczalnego poziomu hałasu. Nowe przepisy mają m.in. ograniczyć liczbę ekranów akustycznych wzdłuż dróg.

Jak informuje RynekZdrowia.pl, resort postanowił m.in. podnieść dopuszczalny poziom hałasu o 6 decybeli np. na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Nowe normy będą większe także w przypadku dróg i linii kolejowych, ale w granicach dopuszczalnych poziomów hałasu, ustalanych w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

„Natężenie ruchu drogowego gwałtownie rośnie w ciągu ostatnich lat. Równie szybko co samochodami, polskie drogi zapełniły się ekranami, które często szpecą krajobraz” – podkreśliło Ministerstwo Środowiska w przesłanym komunikacie. Problemem jest również nieskuteczność tej formy ochrony przed hałasem – według resortu budowa wielu kilometrów kosztownych ekranów akustycznych o najwyższych parametrach technicznych nie jest często w stanie zapewnić dotrzymania obowiązujących norm hałasu.

Resort, powołując się na informacje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, podał, że podwyższenie dopuszczalnego hałasu w środowisku spowoduje redukcję długości ekranów akustycznych o ok. 30 proc. i redukcję kosztów budowy ekranów o ok. 25 proc.

Minister środowiska zapowiedział także, że zorganizuje szeroką debatę na temat ochrony przed hałasem, podczas której razem z ekspertami od transportu, infrastruktury, praktykami i ekologami będzie analizować możliwe rozwiązania.

To cudownie, że minister środowiska troszczy się o „krajobraz”, jeśli tak można nazwać otoczenie asfaltowych dróg. Szkoda tylko, że przy okazji bardziej troszczy się o finanse budowniczych dróg niż o nasze uszy i ludzkie zdrowie.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. bolobolo 22.09.2012 12:11

    Budowanie dziesiątek kilometrów ekranów jest bez sensu. Nałożenie obowiązku budowania tych szpetnych i bezsensownych murów Jerycha spowodowało jedynie absurdalny wzrost ich cen.

  2. Youpidou 22.09.2012 13:06

    minister środowiska to niekompetentna osoba na niewłaściwym stanowisku on powinien robić wszystko aby polepszać standardy ekologiczne, anie je pogarszać. Najpierw GMO, jaki minister ds. ochrony środowiska i ds. rolnictwa postępuje tak negatywne, jakiś absurd… a teraz ekrany akustyczne, w miastach też ich jest za wiele, niszczą krzewy,drzewa by postawić parę tych ekranów, a oni o autostrady się martwią., bez komentarza.

  3. ARTUR 22.09.2012 20:26

    A nie da się posadzić drzew 50 m od autostrady ? Chyba nie bo nasi idioci sadzą drzewa tylko na poboczu jezdni aby w razie awarii samochodu zginęli wszyscy jadący ,czasem nawet się od razu spopielają .

  4. Wentyl 22.09.2012 20:41

    Wyczyn intelektualny na miarę naszych polityków. Zlecenie opracowania tańszych i ładniejszych ekranów naszym naukowcom i architektom ich przerosło, więc sobie wspaniałomyślnie podniosą normy. Jeszcze jakieś debilne uzasadnienie wymyślone ad hoc i sprawę załatwili.

  5. Wentyl 22.09.2012 20:45

    @ARTUR, zamiast drzew mogliby sadzić żywopłoty z roślin o delikatnych gałęziach, by w razie wypadku samochód mógł się przez taki żywopłot przebić.

  6. ARTUR 22.09.2012 22:07

    @Wentyl.Masz rację ,byłby jako naturalny amortyzator .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.