Ostrzeżenie przed budową potężnej tamy Amazonii

Opublikowano: 27.06.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 924

BRAZYLIA. Nagrodzony Oscarem, reżyser filmu Avatar, James Cameron, ponownie zaapelował do brazylijskiego rządu o wycofanie się z planów budowy tamy Belo Monte na rzece Xingu. W czwartek 23 czerwca, James Cameron ostrzegł, że indiańskie plemiona z brazylijskiej Amazonii mogą uciec się do przemocy aby zablokować budowę Belo Monte: „Kayapo będą walczyć. Nie wzruszą ramionami i nie odejdą. Kayapo są najbardziej agresywnym plemieniem w regionie”. Cameron dodał, że „brazylijski rząd w ogóle nie słucha rdzennych społeczności” i „postanowił zbudować zaporę, która będzie trzecią co do wielkości na świecie a zarazem także najmniej efektywną”.

Po zakończeniu pracy nad filmem Avatar, który opowiada o ekspansji korporacji RDA na ziemie kultury N’avi, zlokalizowane na księżycu Pandora, James Cameron odbył trzy podróże do Amazonii, do miejsc zagrożonych budową Belo Monte. Podczas spotkań z rdzenną ludnością i innymi lokalnymi społecznościami, reżyser udzielił szerokiego poparcia ruchom obrony rzeki Xingu. Ówczesne wizyty i apele Camerona spotkały się z nieprzychylną reakcją brazylijskich kół rządowych i prasy pro-gospodarczej. Brazylijski minister energetyki i górnictwa, Edison Lobão powiedział „David Cameron nie ma najmniejszego pojęcia o energetyce. Ja nie mieszam się do robienia filmów, bo się na tym nie znam”. Na łamach gazety Monitor Mercantil, zasugerowano, że kolonialne przesłanie Camerona to próba zniszczenia przyszłości Brazylii.

W kwietniu 2011 roku Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka (IACHR) zwróciła się do brazylijskiego rządu z apelem o natychmiastowe zawieszenie licencji na konstrukcję elektrowni wodnej oraz ochronę ludności tubylczej z dorzecza Xingu, której życie i nietykalność, mogą zostać naruszone przez projekt. Także wówczas, brazylijski rząd zareagował impulsywnie, podnosząc głosy o „wtrącaniu się w sprawy wewnętrzne Brazylii”.

Budowa tamy na rzece Xingu została zablokowana już wcześniej w 1989 roku, po zbiorowych protestach rdzennej ludności, organizacji społecznych i ekologicznych. W 2002 roku brazylijski rząd, pod egidą ówczesnego prezydenta Lula da Silvy ogłosił plany reaktywacji projektu. Obecnie, powielając najgorsze przykłady z przeszłości, brazylijska kilka rządowa, autorytarnie dąży do konstrukcji Belo Monte, nie zważając na zagrożenia środowiskowe i społeczne. Plan energetyczny 2020, ogłoszony 3 czerwca 2011 roku przez brazylijskie ministerstwo energetyki i górnictwa, zakłada budowę 30 elektrowni wodnych, tylko do 2020 roku. Plan ostateczny to jednak aż 60 hydroelektrowni, które przykryją najważniejsze rzeki Amazonii: Tapajos, Xingu, Araguaia, Teles Pires, Madeira itd. Budowa zapór na tej ostatniej już trwa. Wiele niepokoi budzi również transpozycja wód rzeki São Francisco.

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: amazonwatch.org, amazonia.org.br


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. panienkazochrony 30.06.2011 00:07

    i co zrobić? skomentować…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.