Ostrzeżenia na słodkich napojach w Kalifornii

Opublikowano: 17.02.2014 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 514

Kalifornia może stać się pierwszym stanem w USA, gdzie na butelkach ze słodkimi napojami gazowanymi pojawią się etykiety ostrzegawcze, takie jak te drukowane na paczkach papierosów. Prawodawcy zaproponowali umieszczenie etykiet ostrzegawczych na wszystkich butelkach i puszkach, w które pakowane są napoje gazowane i soki, pisze “Monterey County Herald”.

Zgodnie z planami władz, etykiety będą zawierać klauzulę: „Ostrzeżenie: picie napojów z dodatkiem cukru prowadzi do otyłości, cukrzycy i rozwoju próchnicy”.

„Kiedy naukowcy przedstawiają takie dowody, władze Kalifornii powinny wziąć odpowiedzialność za ochronę konsumentów” – powiedział senator Bill Monning na konferencji prasowej. „Podobnie jak w przypadku papierosów i napojów alkoholowych, takie zasady pomogą mieszkańcom Kalifornii dokonać właściwego wyboru”.

Nowa ustawa będzie również wpływać na formę sprzedaży fast foodów. Nie będzie już można kupić zestawu i napoju w nieograniczonych ilościach, płacąc jeden raz.

Inicjatywa władz nie podoba się Amerykańskiemu Stowarzyszeniu Napojów, którego członkami są m.in. Pepsi-Cola, Coca-Cola i dr Pepper Snapple Grupa. Organizacja argumentuje, że wszyscy producenci na przestrzeni lat drukowali na etykietach napojów informacje o kaloriach, aby pomóc klientom w podjęciu właściwej decyzji.

„Zgadzamy się ze stwierdzeniem, że otyłość to ważny i pilny problem” – powiedział przedstawiciel stowarzyszenia. „Jednak błędem jest założenie, że korzystanie z napojów bezalkoholowych jest przyczyną otyłości”.

Przedstawiciele Kalifornijskiego Stowarzyszenia Medycznego (California Medical Association) uważają z kolei, że codzienne picie sody zwiększa ryzyko otyłości u osób dorosłych o 27%, a u dzieci nawet o 55%.

Należy zauważyć, że w Stanach Zjednoczonych istnieje duży problem z oznakowywaniem produktów. Brakuje jednolitych standardów w tej dziedzinie. Skutecznie działają producenci, aby hamować proces rozpowszechniania wiedzy na temat tego, co ludzie pija i jedzą.

Autor: talinn
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MichalR 17.02.2014 17:26

    Idąc tą drogą powinniśmy oznakować wszystkie produkty… Wszystko w nadmiarze szkodzi. Niestety chcąc iść w tą stronę powinniśmy wprowadzić kolejne regulacje – normy – mówiące o tym ile danej substancji chemicznej może być na 100g produktu aby nie było konieczności zamieszczenia znaku ostrzegawczego, a powyżej jakiej granicy należy zakleić pół opakowania ostrzeżeniami.

    Nie popieram tego typu inicjatyw. Wolałbym gdyby producent był zmuszony zamieszczać na opakowaniach prawdę i opakowanie byłoby traktowane na równi z zawarciem umowy między producentem a konsumentem. Jednak to co zostałoby napisane powinno już zależeć od producenta.

    Jeśli prawo myśli za ludzi to ludzie przestają myśleć.

  2. jeszcze 17.02.2014 20:25

    Tak jak napisał @MichałR:
    “Wolałbym gdyby producent był zmuszony zamieszczać na opakowaniach prawdę”.

    Nic dodać nic ująć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.