Ostateczny koniec spółki Matras

Opublikowano: 01.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

Jak informuje „Puls Biznesu”, 3 sierpnia stołeczny sąd upadłościowy wreszcie zakończy żywot Matrasa — spółki, która ze 180 placówkami jeszcze dwa lata temu była drugą, po Empiku, największą siecią księgarni w Polsce. „Tyle że nie ogłosi jej upadłości, bo Matras dziś nie ma praktycznie żadnego majątku” – czytamy w ekonomicznym dzienniku.

Według informatora, na którego powołuje się „Puls Biznesu”, dziś w spółce nie ma nic, bo te „niewielkie pieniądze, które miała na kontach, po uprawomocnieniu się decyzji o umorzeniu sanacji przejęli komornicy”. W tej sytuacji sąd nie będzie miał wyjścia i odmówi ogłoszenia upadłości Matrasa. Jak czytamy: „To dobra wiadomość tylko dla ponad 200 ostatnich pracowników Matrasa, którzy zostali zwolnieni grupowo z końcem stycznia 2018 r. Zarządca sądowy wypłacił im jedynie jedną czwartą pensji za luty i ani grosza z tytułu odpraw za marzec i kwiecień. Brakujące pieniądze, łącznie między 1,5 a 2 mln zł, teraz będą mogli uzyskać ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na jakieś niewielkie pieniądze mogą też liczyć banki, które miały zastawy rejestrowe na majątku Matrasa (m.in. jego marce). Zdecydowana większość wierzycieli nie dostanie jednak nic”.

Jednocześnie powodami utraty wielomilionowego majątku przez firmę Matras, zajmują się odpowiednie organy ścigania. Zawiadomienia dotyczące działań Jerzego Kowalewskiego, prezesa i większościowego akcjonariusza spółki, skierowało – niezależnie od siebie do wielu prokuratur w różnych częściach kraju – kilku wierzycieli oraz były zarządca sądowy Matrasa Krzysztof Gołąb. Obecnie wszystkie prowadzi stołeczna prokuratura okręgowa, która bada wątki takie jak: podejrzenie oszustwa na szkodę wydawnictw, działanie na szkodę wierzycieli i udaremnianie ich zaspokajania, a także udzielania zarządcy sądowemu nieprawdziwych informacji oraz niewydanie mu dokumentacji firmy.

„W sprawie prowadzone jest śledztwo, na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów — informuje na łamach „PB” Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Na podstawie: Rynek-Ksiazki.pl, Puls Biznesu
Źródło: Swiato-Podglad.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o