Osoby szczepione a osoby nieszczepione

Opublikowano: 30.08.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 650

Wyniki opublikowanych w marcu 2017 r. badań nad wpływem szczepień na umieralność u 3–5 miesięcznych niemowląt w Gwinei Bissau w Afryce Zachodniej wykazały pięciokrotnie wyższą umieralność u niemowląt, które otrzymały szczepionkę DTP (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi) i doustną OPV (szczepionkę przeciwko chorobie Heinego-Medina) w porównaniu do nieszczepionych dzieci. Badanie, opublikowane w czasopiśmie “EBioMedicine” przez duńskich naukowców z instytutu Statens Serum Institut (SSI), przeprowadzono na podstawie informacji o dzieciach urodzonych w latach 1980 i 1983, zebranych w ramach projektu Bandim Health Project (BHP) instytutu SSI. To badanie szczepionych i nieszczepionych afrykańskich dzieci, choć ma ograniczony zakres, stanowi rzadki przykład badania typu „osoby szczepione a osoby nieszczepione”, o jakie zabiegało od dawna wielu krytyków amerykańskiej polityki szczepień.

Autorzy z instytutu SSI w swoim prospektywnym badaniu ponad 1000 niemowląt zbadali wpływ nowego programu szczepień, obejmującego szczepionki OPV jak i DTP na umieralność niemowląt. Najsurowiej ocenili nowo wprowadzoną szczepionkę DTP, wskazując dobitnie, że „przyjmowanie szczepionki DTP wiązało się z 5-krotnie wyższą umieralnością niż w przypadku nieszczepienia. Żadne z prospektywnych badań nie wykazało korzystnego wpływu szczepionki DTP na przeżywalność”.

Dalej autorzy poddają globalną politykę szczepień szerszej krytyce: „Niestety, DTP jest najpowszechniej stosowaną szczepionką i na całym świecie podaje się odsetek dzieci szczepionych DTP3 [trzema dawkami szczepionki DTP] jako wskaźnik efektywności krajowych programów szczepień”. Ponadto na niekorzyść szczepionki DTP działa kolejny wynik przeprowadzonej analizy, a mianowicie, że szczepionka OPV, podawana zwykle razem ze szczepionką DTP, miała łagodzący wpływ na ryzyko zgonu wiążące się ze szczepieniem DTP. Kiedy (z powodu problemów logistycznych z dostępnością OPV) niemowlęta szczepiono wyłącznie szczepionką DTP, umieralność była jeszcze wyższa: aż dziesięciokrotnie w stosunku do dzieci nieszczepionych.

Omawiana analiza była węższa niż upublicznione niedawno badanie typu „osoby szczepione a osoby nieszczepione” przeprowadzone pośród dzieci z nauczania domowego (zob. TUTAJ) i powszechne dzisiaj rozumienie koncepcji „osób szczepionych w porównaniu do nieszczepionych”. Zbadano niemowlęta w krótkim przedziale czasowym, pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia, mierząc tylko jeden aspekt: umieralność. Badanie, opisane przez autorów jako „eksperyment w warunkach naturalnych”, zaprojektowano z myślą o zgłębieniu przedmiotu debaty na temat skuteczności Rozszerzonego Programu Szczepień (ang. Expanded Immunization Program, w skrócie EPI) w krajach o niskich dochodach, toczącej się od czasu jego wprowadzenia go w latach 70. W tamtym czasie w krajach, w których planowano wprowadzić EPI, takich jak Gwinea Bissau, współczynnik umieralności niemowląt był wysoki – jeśli chodzi o dzieci poniżej piątego roku życia, wynosił w latach 1978–9 wynosił blisko 50%. Program obejmował szczepienie czterema szczepionkami przeciwko siedmiu chorobom. Ponieważ każda z tych szczepionek może mieć inne skutki, autorzy potępili brak „indywidualnie randomizowanych badań”, zauważając, że „w zaskakująco niewielu badaniach oceniano wprowadzenie szczepionek oraz ich wpływ na przeżywalność dzieci”.

Z uwagi na określony cel i nastawienie autorów tego badania, jego wyniki niewiele wnoszą do debaty na temat harmonogramu szczepień w krajach o wysokich dochodach i ma ono kilka istotnych ograniczeń. Najważniejsze z nich to, że „nieszczepione” dzieci w grupie badanej w projekcie BHP pozostawały niezaszczepione tylko przez okres krótszy niż 14 tygodni, pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia, do czasu uczestnictwa w „kwartalnych badaniach z ważeniem”, podczas których podawano szczepionki OPV oraz DTP. Nawet ta nieszczepiona przez krótki okres czasu grupa nie była całkowicie niezaszczepiona. Autorzy odnotowali, że „spośród 651 nieszczepionych dzieci 219 otrzymało szczepionkę DTP i/lub OPV przed pierwszym badaniem z ważeniem. Te dzieci policzono jako »nieszczepione« do ich pierwszego badania z ważeniem”. Mimo że współczynnik umieralności w grupie nieszczepionych był niższy niż w grupie zaszczepionej, był on wysoki po obu stronach. Pięć z osiemnastu zgonów w badanym okresie miało miejsce w grupie nieszczepionej, a autorzy nie podają informacji, czy któreś z tych zmarłych dzieci otrzymało szczepienie przed badaniami stanowiącymi oficjalne „punkty orientacyjne” chronologii szczepień w stosowanej bazie danych.

Autorstwo: Marka Blaxill
Na podstawie: eBioMedicine.com
Zdjęcie: tpsdave (CC0)
Źródło oryginalne: AgeOfAutism.com
Źródło polskie: PrawdaoSzczepionkach.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.