Osoby niepełnosprawne w administracji

Opublikowano: 01.12.2016 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 616

Osoby niepełnosprawne często nie wiedzą, że mają pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej, o czym mówi Ustawa o służbie cywilnej oraz Ustawa o pracownikach samorządowych. Otóż jeżeli znajdą się podczas rekrutacji wśród pięciu najlepszych kandydatów, a urząd nie spełnia 6-procentowego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych to wówczas ma on pierwszeństwo w otrzymaniu zatrudnienia.

Do przestrzegania wspomnianych zapisów zobligowane są wszystkie instytucje działające na mocy tychże ustaw. Jeżeli nie spełnia ona 6-procentowego wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, o której mowa w ustawie, a w trakcie procesu rekrutacji osoba niepełnosprawna znajdzie się wśród wspomnianych pięciu najlepszych kandydatów – ma pierwszeństwo w otrzymaniu zatrudnienia. Przepis dotyczy jednostek, które nie przekraczają tego progu. Sytuacja poprawia się szczególnie w instytucjach samorządów, głównie urzędach miast, gdzie zatrudnienie osób niepełnosprawnych znajduje się na poziomie 6% lub powyżej.

Urzędy administracji rządowej i samorządowej nie otrzymują dofinansowania z PFRON. Te przysługują przedsiębiorstwom. Być może tutaj należy szukać przyczyny niskiego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w administracji. Jednak należy zauważyć, że urzędy, które nie spełniają tego 6-procentowego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych płacą wysokie składki do PFRON, często zamiast składek używa się nawet słowa „kara”, ale to za dużo powiedziane. Składki te przeważnie są wliczone do budżetu jednostki jako koszt. Niemniej warto, żeby urzędy szukały oszczędności. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to nie tylko mniejsze składki do PFRON, ale przede wszystkim dobra praktyka i przykład. Nie warto skazywać osób niepełnosprawnych na bierność zawodową.

W 2013 roku ukazał się raport z prac Najwyższej Izby Kontroli „Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w wybranych ministerstwach, urzędach centralnych i państwowych jednostkach organizacyjnych”, w którym można przeczytać, że wzrost liczby osób niepełnosprawnych w tych jednostkach wynika m.in. z tego, że osoba już pracująca uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności. Innym ważnym wniosek płynącym z kontroli jest uwaga, że niezależnie od uregulowań ustawowych, kluczową rolę odgrywa w tym zakresie inicjatywa kierownictw poszczególnych jednostek oraz podejmowanie przez nie dodatkowych działań, wychodzących naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych.

Niestety w tym samym raporcie można przeczytać, że wyniku naborów na 210 stanowisk pracy zatrudniona została tylko jedna osoba niepełnosprawna, która mogła skorzystać z preferencji, o których mowa w ustawie. Problemem była niska liczba kandydatów niepełnosprawnych i niespełnienie przez nich wymogów formalnych i merytorycznych.

Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest trudna i potrzeba wiele pracy, aby ją zmienić. Trudno być optymistą, że w najbliższym czasie mogą zajść zmiany w administracji, skoro poziom niepełnosprawnych studentów wśród ogółu studentów oscyluje wokół 2%. Bez odpowiedniego wykształcenia wyższego nie można liczyć na pracę w administracji, więc zapewne urzędy w najbliższych latach nie osiągną 6-procentowego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Autorstwo: Irene_A
Na podstawie: NIK.gov.pl, Diru.pl
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.