Oskarżony o planowanie zamachu na Łukaszenkę przyznał się do winy

Opublikowano: 22.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 947

Prawnik Jurij Zienkowicz, zatrzymany w związku z przygotowaniem zamachu na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę i zamachu stanu, przyznał się do winy i aktywnie składa zeznania – powiedział Konstantin Byczek, szef wydziału śledczego KGB Białorusi.

„Zienkowicz podjął konkretne próby zwerbowania i przekupienia personelu wojskowego, który był gotów wziąć udział w obaleniu rządu siłą w zamian za wynagrodzenie pieniężne… Teraz przebywa w areszcie tymczasowym, jak już wspomniałem, został oskarżony, w pełni przyznał się do zarzucanego mu czynu, teraz aktywnie zeznaje o wszystkich okolicznościach popełnionych przez niego czynów niezgodnych z prawem” – powiedział Byczek na antenie stacji telewizyjnej Belarus 1.

„Obecnie cztery zatrzymane osoby zostały oskarżone o popełnienie przestępstwa na podstawie części 1 artykułu 357 Kodeksu Karnego Republiki Białorusi. Jest to spisek, mający na celu przejęcie władzy w sposób niekonstytucyjny. Wszyscy przyznali się do winy” – powiedział Byczek.

Łukaszenka 17 kwietnia zapowiedział aresztowanie grupy osób przygotowujących się do zamachu na niego i jego dzieci. Według prezydenta zaangażowane są w to amerykańskie służby specjalne. W grupie znaleźli się zarówno obywatele Białorusi, jak i cudzoziemcy, którzy według KGB republiki, oprócz fizycznej eliminacji Łukaszenki, chcieli zorganizować zbrojną rebelię w celu przejęcia władzy przy użyciu przemocy. Jak donosi FSB, w Moskwie zatrzymano prawnika Zienkowicza i białoruskiego politologa Aleksandra Fedutę, którzy mają podwójne obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i Białorusi – 9 maja planowali zamach stanu w Mińsku. W tej samej grupie, według KGB, był lider partii opozycyjnej Grigorij Kostusiew, który został zatrzymany na terytorium republiki.

18 kwietnia KGB poinformowało, że Zienkowicz był powiązany ze służbami specjalnymi USA, próbował zwerbować białoruskich żołnierzy gotowych do udziału w obaleniu rządu w zamian za wynagrodzenie pieniężne. Departament poinformował również, że oskarżeni w sprawie przebywają w areszcie śledczym KGB i składają zeznania.

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział Sputnikowi, że „wszelkie sugestie, że za próbą zabójstwa Łukaszenki stoją lub brały udział władze USA, są absolutnie nieprawdziwe”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Irfy
Użytkownik
Irfy

Nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. Kilku grubasów siedzi w publicznej restauracji, gdzie każdy może ich nagrać i debatuje, „wyznaczając zadania”. Zadanie numer 1 – usunąć najwyższego, zadanie numer dwa – zablokować wojska wewnętrzne, zadanie numer 3 – zająć radio i telewizję. Jeszcze powinni dodać sobie „Zadanie numer 4” – po wszystkim wychodzimy, i głośno mówimy „Akuku!”.

Przecież to się nie trzyma kupy. Albo tych typków ktoś do tego namówił albo całość była prowokacją od początku to końca, przy pełnej świadomości tego „prawnika” i jego pomagierów. Bo przecież dla każdego powinno być z miejsca jasne, że ten gang Olsena nie byłby w stanie dokonać zamachu nawet na monopolowy w Mińsku, połączony z przejęciem najbliższego warzywniaka. Niepokojące jest natomiast coś innego. To mianowicie, że w materiale wspominają jakichś współpracowników „z USA” i, uwaga – Polski. Oczywiście obecny rząd i cała klasa polityczna w całości składa się z i d i o t ó w, ale aż tak głupi przecież chyba nie są.

Dlatego niepokoi kierunek tej akcji, szczególnie w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Obawiam się, że możemy zostać wciągnięci w jakieś wyjątkowo paskudne g ówno.