Osama bin Laden został zabity przez Amerykanów
Przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden został 1 maja zabity przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie. Poinformował o tym w specjalnym przemówieniu prezydent USA Barack Obama. Tuż przed północą czasu lokalnego prezydent USA wygłosił nadzwyczajne przemówienie, które adresował nie tylko do Amerykanów, ale do całego świata. Poinformował w nim, że Stany Zjednoczone są w posiadaniu ciała zabitego przywódcy Al-Kaidy. „Sprawiedliwości stało się zadość” – powiedział Obama. Oświadczył, że jego kraj będzie kontynuował walkę z terroryzmem, ale zapewnił, że nie jest to walka z islamem.
Według prezydenta USA, podczas przeprowadzonej we współpracy z pakistańskimi służbami operacji, w wyniku której zabito Osamę bin Ladena, nie ucierpiał nikt postronny. Z doniesień agencyjnych wynika jednak, że zginęły jeszcze inne osoby.
Osama bin Laden został zabity w operacji niewielkiego oddziału amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu.
Kiedy amerykańskie media poinformowały o zabiciu Osamy bin Lagena, tysiące Amerykanów wyszły na ulicę. Przed Białym Domem ludzie wznosili okrzyki „USA, USA” i śpiewali hymn Stanów Zjednoczonych. Tłum zgromadził się także przy Ground Zero w Nowym Jorku – miejscu tragedii z 11 września.
Również część amerykańskich muzułmanów z radością przyjęła informację o zabiciu Osamy bin Ladena. Waszyngtońska Rada do spraw Stosunków Amerykańsko-Islamskich napisała w oświadczeniu, że zginął człowiek, który był zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych i całego świata. Organizacja stwierdziła, że od czasu zamachów z 11 września 2011 roku konsekwentnie powtarza, iż bin Laden nigdy nie reprezentował wyznawców islamu. „W rzeczywistości, oprócz zamordowania tysięcy Amerykanów, wraz z Al-Kaidą jest on winny śmierci niezliczonej liczby muzułmanów na całym świecie” – napisano w oświadczeniu Rady.
54-letni Osama bin Laden był uważany za jednego z dziesięciu najgroźniejszych i najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Nie udowodniono mu jednak bezpośrednio żadnej zbrodni. Podejrzewano go o przygotowanie zamachów na ambasady Stanów Zjednoczonych w Nairobi i Dar As-Salam. Oskarżany był przede wszystkim o zorganizowanie ataków terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie 11 września 2001 roku. Nie udowodniono mu jednak popełnienia żadnej zbrodni.
Osama bin Laden urodził się w w 1957 roku w Dżuddzie, w wielodzietnej rodzinie jemeńskiego emigranta Muhammada bin Ladena. Jego ojciec był właścicielem firmy budowlanej i pozostawał w zażyłych stosunkach z panującym w Arabii Saudyjskiej rodem Saudów. Osama bin Laden studiował ekonomię na uniwersytecie w Dżuddzie. Podczas studiów zgłosił swój akces do religijnej milicji Bractwa Muzułmańskiego. Jego kariera zaczęła się w momencie wybuchu wojny w Afganistanie w 1979 roku. Wyjechał wtedy do Peszawaru, gdzie m.in. organizował obozy szkoleniowe i kanały przerzucające pieniądze na teren Afganistanu. Sprowadził również do Peszawaru będące własnością rodziny maszyny budowlane i oddał je do dyspozycji walczących muzułmanów.
Jest faktem powszechnie znanym, przez mainstreamowe zachodnie media obecnie jednak skrzętnie przemilczanym, że antyradziecka wojna w Afganistanie w znaczącym stopniu finansowana była przez USA. Tak więc Osama bin Laden był wtedy popierany przez Waszyngton, a partyzanci, którzy później weszli w skład Al-Kaidy zostali wyszkoleni i uzbrojeni między innymi za pieniądze amerykańskich podatników.
W 1989 roku bin Laden wrócił do Arabii Saudyjskiej, gdzie założył organizację Al-Kaida, zrzeszającą islamskich rewolucjonistów, niejednokrotnie weteranów wojny afgańskiej. Podczas wojny w Zatoce Perskiej Ben Laden zaproponował Saudom, że wyruszy wraz z podległymi mu ludźmi przeciw wojskom Saddama Husajna. Nie przyjęto tej propozycji, co spowodowało wzrost napięcia między rodem panującym a bin Ladenem, szerzącym idee walki z Ameryką. Arabia Saudyjska odebrała mu obywatelstwo i nakazała opuszczenie kraju.
Bin Laden zamieszkał w Chartumie, przyjmując obywatelstwo Sudanu. Po zamachach, o zorganizowanie których był podejrzany, Sudan, pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, odmówił mu dalszej gościny. Bin Laden przeniósł się do Afganistanu, gdzie cieszył się poparciem muzułmańskich talibów. Tam zajął się szkoleniem partyzantów z Kaukazu, Uzbekistanu, Turkiestanu, Tadżykistanu, Kirgizji czy Kaszmiru. Organizował kryjówki i kanały przerzutowe dla skonfliktowanych z prawem fanatyków religijnych z całego świata.
Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Fotomontaż: Stephan Mosel
Źródło: Lewica