Organizator urodzin Hitlera miał „wtykę” w sądzie

Opublikowano: 29.04.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

Asystent sędziego miał pomagać oskarżonemu Mateuszowi S. ze Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność w jednym z toczących się w jego sprawie śledztw, gdzie był podejrzany o rozprowadzanie rasistowskich materiałów – jeszcze przed aferą z urodzinami Hitlera.

Dziennikarka “Gazety Wyborczej” twierdzi, że asystent sędziego, pracujący obecnie w katowickim sądzie apelacyjnym, nieoficjalnie pomagał liderowi Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, znanym ze zorganizowania urodzin Adolfa Hitlera, w toczącym się w jego sprawie śledztwie. Dotyczyło ono kolportażu rasistowskich materiałów. Według dziennika w kwietniu 2017 r. asystent Jakub Kalus udzielał rad Mateuszowi S. – pseud. “Sitas” – z DiN, jak należy postępować w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości. Świadczyć mają o tym maile, do których dotarła dziennikarka, a które Kalus miał wymieniać z oskarżonym. Zawierały one informacje, że żona Mateusza S. miała być przesłuchiwana jako świadek w toczącej się przeciwko niemu sprawie oraz zalecenie ze strony Kalusa, by odmówiła zeznań.

Z treści wspomnianych maili wynika też, że asystent sędziego sporządził w imieniu S. wezwanie skierowane do jednego z dziennikarzy “Gazety Wyborczej”, bo “Sitas” uznał, że pisanie powiązaniach DiN ze sceną nazistowską narusza “dobre imię” organizacji.

Autorka tekstu w „Gazety Wyborczej” utrzymuje również, że Jakub Kalus był faktycznym autorem dwóch interpelacji, jakie w sprawie DiN do Ministerstwa Sprawiedliwości skierował poseł Robert Winnicki. Zawierały one pretensje, że organy ścigania “prześladują środowiska narodowe”, a nawet sugerowały, by “wyciągnąć konsekwencje” wobec jednej z biegłych, która przedstawiła niekorzystną dla DiN opinię. Szkice tych interpelacji, podpisanych ostatecznie przez Winnickiego, Kalus miał konsultować mailowo z Mateuszem S.

Niezależnie od podejrzeń o pomoc “Sitasowi”, Kalus wykazywał sympatię dla środowisk skrajnej prawicy. Jesienią 2017 r. uczestniczył w happeningu zorganizowanym przez narodowców w Katowicach, podczas której na szubienicach zawisły wizerunki eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej.

Jako asystent sędziego Jakub Kalus pracował od 2013 r. w sądzie rejonowych w Gliwicach. Od sierpnia 2017 r. do lutego 2018 r. był oddelegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie pomagał w działalności komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego. Od października 2018 r. jest zatrudniony w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o