Organizacje ekologiczne są finansowane z zagranicy

Opublikowano: 24.10.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1498

Rząd Alberty (Kanada) upublicznił raport, będący wynikiem śledztwa w sprawie kampanii kierowanych przeciwko prowincyjnemu sektorowi energetycznemu. Przeprowadzenie dochodzenia zleciła United Conservative Party w 2019 roku. Dokumenty zostały przygotowane przez Steve’a Allena, księgowego śledczego zajmującego się również sprawami restrukturyzacji, i przekazane rządowi w lipcu tego roku. Wynika z nich, że istnieją „dobrze finansowane zagraniczne interesy”, którym zależy na szerzeniu dezinformacji i blokowaniu sektora ropy i gazu w Albercie.

O raporcie mówiła podczas konferencji prasowej minister energetyki Sonya Savage. Stwierdziła, że mieszkańcy Alberty mają prawo być zawiedzeni, bo w ich prowincji prowadzono kampanie finansowane przez podmioty zagraniczne zwalczające projekty energetyczne, których skutki okazały się zgubne dla gospodarki. „Ludzie tracili pracę, przedsiębiorstwa były zamykane, rodziny cierpiały, spadły dochody rządu z tzw. royalties”, wyliczała Savage. „Straciliśmy miliardy dolarów”.

Według raportu w latach 2003–2019 kanadyjskie inicjatywy środowiskowe otrzymały 1,28 miliarda dolarów kanadyjskich funduszy zagranicznych, przy czym liczba ta może być zaniżona. Z tej kwoty 925 milionów zostało użytych przez kanadyjskie organizacje charytatywne na „inicjatywy środowiskowe”, 352 miliony były przeznaczone na finansowanie „inicjatyw środowiskowych w Kanadzie, związanych ze Stanami Zjednoczonymi, takich jak kampanie przeciwko budowie rurociągów, a 54,1 miliona – w szczególności na działania przeciwko rozwojowi wydobycia w Albercie.

Autor raportu zauważa, że jakkolwiek wiele organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska działa ze szczerych pobudek, to muszą one zapewnić sobie odpowiednie finansowanie, by przetrwać. Prowadzi to do adaptowania się do potrzeb rynku i „skakania” od sprawy do sprawy. Czyli podsumowując – zaczynają działać na rzecz tego, kto je finansuje.

Savage podkreśliła jeszcze, że na rozważanym przykładzie widać, jak duże kwoty przechodzą przez kanadyjską granicę i nie ma po nich żadnego śladu.

Dochodzenie wywołało falę krytyki. Organizacje środowiskowe próbowały je powstrzymać, a ponadto wytykały rządowi koszty śledztwa (3,5 miliona dolarów). W czasie konferencji prasowej z udziałem minister Savage jeden z dziennikarzy podkreślał, że nie wykryto nic nielegalnego. Inny atakował rząd twierdząc, że zależy mu na ograniczaniu wolności wypowiedzi działaczy środowiskowych. Savage odparła ten zarzut, tłumacząc, że tematem raportu są fundusze zagraniczne, które wpływają na kanadyjską politykę i decyzje rządów.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.