Orban wyrasta na nowego lidera Europy Środkowej

Opublikowano: 02.08.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 799

Premier Węgier Viktor Orban przedstawił własny program zjednoczenia Europy Środkowej wokół konserwatywnych wartości politycznych.

Program ten, jego zdaniem, umożliwiłby krajom regionu przeciwstawianie się globalizmowi, multikulturalizmowi, kryzysowi migracyjnemu i gospodarczemu, a takżez zmusiłby Unię Europejską do usłyszenia ich głosu.

W okresie sprawowania władzy przez Viktora Orbana i jego partię Fidesz — Węgierską Partię Obywatelską — kraj nie tylko dokonał skoku gospodarczego, lecz również wystąpił przeciwko scentralizowanej polityce Brukseli, zwłaszcza w kwestiach dotyczących spraw migracji.

Rząd Orbana jest znany z niezależności swych decyzji, zarówno w polityce, jak też w gospodarce, dlatego analitycy nazywają jego system gospodarczy „orbanomiką”, na podobieństwo „reagonomiki” i „thatcheryzmu” — pakietów idei gospodarczych, wysuniętych w minionym stuleciu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana i premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher.

Premier Węgier uważa, że „stuletnią izolację” jego kraj ma już za sobą, i że cały region należy połączyć ze sobą za pomocą sieci dróg samochodowych i kolei, a także sformować nową, silną i bezpieczną Europę Środkową.

Swoimi pomysłami Orban zaproponował de facto swoistą alternatywę dla globalizmu. Według Orbana droga państw Europy Środkowej jest drogą sojuszu niezależnych państw narodowych, zjednoczonych pięcioma zasadami: jest to pielęgnowanie swej własnej chrześcijańskiej kultury i rezygnacja z ideologii multikulturalizmu; tradycyjny model rodziny, zabezpieczenie mających znaczenie kluczowe sektorów gospodarki narodowej oraz własnych granic. Państwa mają też respektować zasadę „jeden naród — jeden głos” wewnątrz struktur unijnych.

Według prezydenta Centrum Stabilności Społecznej w Nowym Sadzie Srdjana Graowiec, Viktor Orban po raz pierwszy w taki sposób sformułował swoje podejście do przyszłości Europy i Unii Europejskiej.

“W tezach jego programu da się wyodrębnić idee głoszone przez neokonserwatywnych liderów Europy w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Ciekawe jest, że swym wystąpieniem Orban jawnie daje do zrozumienia, że posiada ambicje polegające na pokierowaniu konserwatywnym ruchem politycznym w Unii Europejskiej. Jest to usprawiedliwione, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę poparcie 70 procent ludności podczas najnowszych wyborów” — wyjaśnia rozmówca Sputnika.

Szef Centrum Stabilności Społecznej podkreśla, że Orban dąży do znalezienia własnego miejsca dla wszystkich krajów Europy Środkowej, aby przysługiwały im takie same prawa, z jakich korzystają kraje „starej Europy”. Zakłada on, że główne miejsce w jego przemówieniu zajmuje myśl o tym, że głos krajów „nowej Europy” będzie słyszany o wiele lepiej, jeśli zaczną one mówić chórem. Według Graowca zasady, jakie Orban usiłuje donieść do świadomości Europy, są jej znane od dawna, gdyż są to w zasadzie te właśnie podstawy, na których gruncie przez całe stulecia kształtowały się tryb życia i kultura narodów europejskich.

Zdjęcie: European People’s Party (CC BY 2.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.