Orban na pogrzebie Gorbaczowa

Opublikowano: 04.09.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1106

Premier Viktor Orban jako jedyny przywódca obcego państwa wziął udział w pogrzebie Michaiła Gorbaczowa w Moskwie. W skład węgierskiej delegacji wchodzili Tamás Deutsch, Mária Schmidt, Balázs Orbán oraz Imre Kónya, ludzie z bezpośredniego otoczenia Orbana.

„Europa Środkowa potrzebowała wiele, aby pozbyć się komunizmu pokojowo, bez utraty ludzi i krwi. Jednym z nich była osoba Michaiła Gorbaczowa. Boże odpocznij!” – napisał Orban na swoim profilu na „Facebooku”. Z kolei Balázs Orbán, dyrektor polityczny gabinetu premiera, napisał na swojej stronie na „Facebooku”: „To Michaił Gorbaczow odegrał decydującą rolę w zakończeniu zimnej wojny bez rozlewu krwi, ponieważ na początku lat dziewięćdziesiątych czuł, że pokój jest najważniejszy. Rozpadł się Związek Radziecki, skończył się komunizm. Europa Środkowa i Wschodnia, w tym my, Węgrzy, w końcu uzyskaliśmy niepodległość jako wolny i demokratyczny kraj. Za to jesteśmy wdzięczni Michaiłowi Gorbaczowowi i za to, dlaczego jesteśmy dziś tutaj w Moskwie”.

To bardzo charakterystyczne, że w pogrzebie nie wziął udziału Władimir Putin (choć pożegnał Gorbaczowa przedtem), ale właśnie Viktor Orban. Dlaczego? Z prostej przyczyny – Orban ma inną perspektywę oceny Gorbaczowa niż Putin. Dla obecnego premiera Węgier, który swoją polityczną karierę zaczynał w dobie pierestrojki jako zbuntowany działacz antykomunistyczny czas Gorbaczowa, to był czas nadziei. 6 czerwca 1989 w czasie pogrzebu bohaterów powstania węgierskiego z 1956 wygłosił przemówienie na placu Bohaterów w Budapeszcie, w którym zażądał wycofania z Węgier żołnierzy Armii Radzieckiej i przeprowadzenia wolnych wyborów. To, że mógł bez obaw tak mocno wejść na polityczną scenę zawdzięczał właśnie polityce Gorbaczowa.

Potem Orban przeszedł długą drogę aż do dzisiaj. Jako jeden z wielu polityków w Europie nie ma obsesji na punkcie Rosji, prowadzi z nią dialog wbrew możnym tego świata. Bo uznał, że historia jest już tylko historią a obecne interesy Węgier są na pierwszym miejscu. Jakże to inne podejście niż przypadku naszych „polityków”, którzy z rozdrapywania ran historii i jątrzenia uczynili narzędzie uprawiania polityki. Suwerenne Węgry Orbana układają sobie relacje z Rosją niejako wbrew historii, i na tym polega mądrość Orbana. Z tego punktu widzenia jego postrzeganie Michaiła Gorbaczowa jest zupełnie inne, niż w przypadku Władimira Putina i większości Rosjan. Dla Orbana epoka Gorbaczowa to początek obecnych niepodległych Węgier, dla Rosjan to symbol upadku znaczenia ich państwa i początek kolejnej wielkiej smuty.

Przyjazd Viktora Orbana na pogrzeb Michaiła Gorbaczowa uważam ze ważny gest, jeszcze raz potwierdzający to, że mamy do czynienia z politykiem niezależnym, wybitnym, potrafiącym spojrzeć na historię, ale i na współczesność bez zacietrzewienia, bez histerii i obsesji, jakże wszechobecnych na polskim politycznym podwórku.

Autorstwo: Jan Engelgard
Wideo: YouTube.com
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.