OPZZ wyśle ustawę emerytalną do Trybunału
„Rzeczpospolita” informuje, że tzw. emerytury częściowe wyniosą nie 50 proc. a 30 proc. pełnej emerytury. Dziennikarze gazety zauważyli, że emerytury częściowe będą wyliczane tylko ze środków zebranych na tradycyjnym koncie w ZUS. Pieniądze na subkoncie w ZUS oraz w OFE zostaną wypłacone dopiero po osiągnięciu przez emeryta 67 lat. Do tej pory rząd przekonywał, że emerytury częściowe wyniosą połowę pełnego świadczenia.
Eksperci „Rzeczpospolitej” wyliczyli, że przeciętnie zarabiająca kobieta która przejdzie na emeryturę w wieku 62 lat uzyska 394 zł. Przeciętnie zarabiający mężczyzna, który przejdzie na emeryturę częściową mając 65 lat otrzyma 477 zł.
Tymczasem klub SLD przygotował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy wydłużającej wiek emerytalny do 67. roku życia. Wniosek zostanie złożony przez OPZZ.
SLD uważa, że podczas uchwalania ustawy podnoszącej wiek emerytalny nie zachowano zasadę przyzwoitej legislacji, gdyż uchwalona ustawa nie jest jasna, czytelna, przejrzysta i zrozumiała.
Ponadto – zdaniem SLD – nowe przepisy naruszają zasadę wywiązania się organów państwa z umów zawartych z obywatelami, ponieważ bez porozumienia z nimi wydłuża się wiek emerytalny. We wniosku podkreślono, że wszyscy, którzy rozpoczęli pracę przed wejściem w życie nowej ustawy „mieli i mają prawo oczekiwać, iż nie dojdzie do wydłużenia wieku emerytalnego”.
Opracowanie: Bartosz Machalica
Źródło: Lewica