OPZZ protestuje przeciwko pomysłom BCC

Opublikowano: 04.01.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 628

Business Center Club proponuje głębokie zmiany w prawie pracy. Zdaniem dra Wojciech Warskiego przewodniczącego Konwentu BCC i wiceprzewodniczącego TK ds. Społeczno-Gospodarczych konieczne jest dalsze uelastycznianiu stosunku pracy oraz wprowadzeniu większej równości stron. BCC liczy, że możliwe będzie porozumienie w sprawie jej postulatów na w ramach Komisji Trójstronnej. Te postulaty, co do których partnerzy społeczni się nie porozumieją, pracodawcy będą chcieli przeforsować przez Sejm.

Wśród najważniejszych propozycji BCC znalazły się likwidacja urlopu na żądanie, zniesienie obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, uelastycznianie czasu pracy i wprowadzenie kar pozbawienia wolności za prowadzenie nielegalnego strajku.

Pracodawcy są zdania, że “z końcem roku znika ustawa antykryzysowa, a wraz z nią pozytywne zmiany m.in. w prawie pracy, które znów powróci do swojego sztywnego gorsetu. Logicznym wydaje się pytanie – dlaczego? Pozytywne doświadczenia powinny prowadzić do wprowadzenia dalszych uelastycznień i głębszych zmian w prawie pracy. Zdaniem BCC należy przebudowywać je tak, by choć w części odpowiadało potrzebom współczesnych relacji pracownik-pracodawca” – napisano w oświadczeniu.

Przeciwko zmianom protestuje OPZZ. Kierownictwo związku wystosowało oświadczenie w którym wskazuje, że inspiracją do tych pomysłów jest kryzys ekonomiczny, którego skutki dotykają przede wszystkim pracowników, a nie pracodawców.

Związek uważa, że od początku polskiej transformacji zachwiano równowagę między elastycznym zatrudnieniem i bezpieczeństwem socjalnym pracowników.

Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski skierował pismo do zakładowych organizacji związkowych, w którym wezwał do wspólnego przeciwstawienia się o wyzyskowi pracodawców.

Opracowanie: Grzegorz Ilnicki
Źródło: Lewica


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. taihosan 04.01.2012 10:05

    A żeby kryzys się szybko skończył dla wielmożnych panów pracodawców, proponuję płacić pracownikom tylko chińskimi zupkami w proszku.

  2. Obi-Bok 04.01.2012 10:45

    “Wprowadzenie kar pozbawienia wolności za prowadzenie nielegalnego strajku”?? Pracodawca chce być na równi z państwem? Może będą jeszcze postulować wprowadzenie podatku, który sami będą pobierać od pracowników??..

  3. adambiernacki 04.01.2012 12:34

    Nazywanie takich złodziei pracodawcami to obelga dla pracodawców. Większość z nich kradła, kradnie i będzie kraść co dobitnie udowodniły kontrole. Migają się(kradną) od płacenia wszystkiego i faktycznie gdyby było jakiekolwiek prawo w tym kraju nie tworzone przez przestępców to z pieniędzy należnych państwu, których nie odprowadzają można by postawić na nogi całą służbę zdrowia i jeszcze by zostało. Niestety w tym kraju nie ma prawa i jeszcze jest niszczone. Prawo chroni jedynie interesy kapitału zwłaszcza lewego. Kiedyś ludzie mogli mieć kierownika nawet za PRLu i spodziewać się, że będzie człowiekiem. Teraźniejszy komsomoł menedżerski to głównie odczłowieczeni klawisze.

  4. Wentyl 04.01.2012 21:33

    BCC ma rację, a nawet domaga się za mało. Proponuję by jeszcze bardziej zwiększyć przywileje pracodawcy, by mógł wymierzać pracownikom karę chłosty. Wszystkie soboty powinny być pracujące. Dzień pracy wydłużyć do 10 godzin. Nadgodziny na żądanie pracodawcy bez limitów (sprzeciw karany chłostą). Lekarz powinien mieć obowiązek uzyskania zgody od pracodawcy na wypisanie zwolnienia pracownikowi. Bezrobotni powinni mieć obowiązek pracować za darmo na etacie (wg przydziału dokonanego przez instytucję), do czasu gdy znajdą płatną pracę. Emerytura od 80 roku życia pod warunkiem zgody pracodawcy. Renty powinny być zniesione (symulantów w tym kraju nie potrzebujemy, poza tym ZUS upada i Polski nie stać). Oczywiście pracodawcy zwolnieni ze wszystkich podatków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.