OPZZ chce rozbudowy opieki nad niepełnosprawnymi

Opublikowano: 29.03.2014 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 699

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przyjęło oświadczenie w sprawie świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Związkowcy wskazują, że gospodarstwa domowe, w których mieszkają osoby niepełnosprawne, należą do najbardziej narażonych na biedę i wykluczenie społeczne. Opiekunowie to osoby, które wspomagają, a często wyręczają państwo w wykonywaniu jego obowiązków wobec obywateli. W związku z tym OPZZ postuluje między innymi uzawodowienie pracy opiekunów. W opinii związku osoby te powinny otrzymywać środki w wysokości co najmniej minimalnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zdaniem OPZZ nie do przyjęcia jest tutaj różnicowanie świadczeń dla poszczególnych rodzajów opiekunów. W związku z tym związkowcy postulują wprowadzenie uniwersalnych powszechnych świadczeń tej samej wysokości, niezależne od dochodu dla wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych (nie tylko dzieci, ale i dorosłych). OPZZ uważa, że różnicowanie wysokości świadczeń może zostać zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

Ponadto OPZZ domaga się radykalnej rozbudowy bezpłatnej, instytucjonalnej opieki nad osobami niepełnosprawnymi. „Rodzice nie mogą być skazani na wielogodzinną, wyczerpującą pracę. System pomocy powinien obejmować nie tylko pomoc medyczną, ale również tworzenie miejsc dziennego, czy okresowego pobytu oraz wyspecjalizowanych pracowników zatrudnionych z publicznych środków realizujących pomoc w miejscu zamieszkania. Zakres rodzinnej opieki nad osobą niepełnosprawną powinien być kwestią wyboru” – piszą w swoim stanowisku związkowcy. OPZZ odwołuje się też tutaj do krajów zachodnich, w których istnieje rozbudowana sieć zinstytucjonalizowanej, publicznej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, a tworzenie nowych miejsc pracy na tym obszarze stanowi też jeden z ważnych instrumentów walki z bezrobociem. Stąd OPZZ rekomenduje wzrost środków na publiczne placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi, tak dziećmi, jak i ludźmi dorosłymi.

Wreszcie OPZZ postuluje wprowadzenie świadczenia częściowego, czyli możliwości łączenia opieki z pracą zawodową. Obecnie część osób, które mają prawo do świadczeń, musi zrezygnować z pracy. Zdaniem związkowców powinno się pozwolić dokonać wyboru: całkowitej lub częściowej rezygnacji z pracy, a nie zamykać te osoby w swojej funkcji opiekuńczej, co może przyczyniać się do wykluczenia ekonomicznego i społecznego.

Autor: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Lakszmi 29.03.2014 16:01

    proponuje opodatkować na ten cel torebkę żony lewandowskiego…ale ona pewnie płaci podatki w niemczech 😀

  2. Sebek 29.03.2014 18:42

    Państwo niech przestanie po prostu zabierać, wtedy nie trzeba będzie nic dawać, a jeszcze więcej zostanie.

  3. Sebek 30.03.2014 10:44

    @free_man, jeśli jestem ojcem takiego dziecka, to moja żona zajmuje się dzieckiem a ja idę do pracy, w której rząd nie okrada mnie podatkami. Jeśli jestem samotnym rodzicem to albo wykonuję pracę, którą mogę wykonywać w domu, albo szukam pomocy wśród rodziny, fundacji, ludzi dobrej woli, którzy nie są okradani podatkami.

    Poza tym nic nie usprawiedliwia kradzieży jaką jest zabranie jednemu i danie drugiemu. To, że ktoś ma gorzej niż ja, nie znaczy, że można mnie okraść. Chcesz pomocy, to przyjdź do mnie, a nie podpieraj się rządem, żeby mnie ograbić.

  4. biedak 31.03.2014 01:47

    @free_man komsomolcu nie odzywaj się w sprawach o jakich nie masz pojęcia.

    Jeśli komuś się wydaje, że za 600 złotych może przeżyć jedna osoba to się myli, jeśli wydaje mu się, że jeszcze za to utrzyma niepełnosprawne dziecko, co często wiąże się z rehabilitacją, dojazdami do szpitala, to po prostu jest wyjęty z jakiejś innej rzeczywistości. Oczywiście 600zł zawsze się przyda, ale czy nie mogliby dostawać 5 razy tyle od fundacji, na które ludzie będą płacili dobrowolnie? Oczywiście mogliby, tylko że ci ludzie dobrej woli, którzy płaciliby fundacjom ledwo wiążą koniec z końcem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.