OPZZ chce nowej izby parlamentu

Opublikowano: 29.03.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 685

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przedstawiło swoje propozycje dotyczące polskiego systemu politycznego. Przewodniczący OPZZ, Jan Guz na swoim blogu zdecydowanie odciął się od jednomandatowych okręgów wyborczych. Jego zdaniem „wprowadzenie okręgów jednomandatowych oznaczałoby radykalne ograniczenie demokracji i prowadziłoby do dalszego zniechęcenia społeczeństwa do polityki. Okręgi jednomandatowe to brak reprezentacji dla dużej części społeczeństwa poprzez wykluczanie mniejszych i średnich partii z podziału mandatów”. Krytykując JOW-y, Guz zarazem przedstawił pomysł obniżenia progu wyborczego dla partii do 2%. Jego zdaniem taka zmiana by „sprzyjała większemu pluralizmowi partyjnemu”. I dzięki niej „w parlamencie znaleźliby się nowi ludzie i nowe partie”.

Guz poparł też inicjatywę zwiększenia roli referendów, która pojawiła się w platformie oburzonych. Zwrócił uwagę, że gdy wiele set tysięcy ludzi popiera daną inicjatywę ustawodawczą, rząd powinien być zobligowany do przeprowadzenia referendum.

Wreszcie Guz opowiedział się za zastąpieniem Senatu nową izbą składającą się z przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i samorządowców. Jak pisze Guz, w niej „kluczowe kwestie społeczno-ekonomiczne byłyby głosowane i publicznie dyskutowane przez reprezentacje świata pracy i biznesu, jak też przedstawicieli władzy lokalnej. Takie rozwiązanie sprzyjałoby demokracji, włączyłoby w proces decyzyjny nowe gremia, wzbogaciłoby debatę publiczną”.

Autor: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. mis kolabor 29.03.2013 18:51

  Nowe koryto dla świń. Tu nie ma co reformować, to trzeba rozwalić i od nowa budować.

 2. Il 29.03.2013 18:58

  wm chyba schodzi na “psy” zamieszczając takie teksty.

  Najlepsza Izba jest w wiejskiej chacie zrobionej z drewna.

 3. Aaron Schwartzkopf 29.03.2013 20:10

  OPZZ ostatecznie pokazał swoją prawdziwą twarz (chociaż słowo twarz to w tym przypadku eufemizm) zbiorowiska karierowiczów i fasadowej marionetki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.