Opublikowano nagranie rozmowy Julii Skripal z siostrą

Opublikowano: 06.04.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 810

Julia Skripal poinformowała, że odzyskała przytomność ponad tydzień temu, i z każdym dniem jest jej coraz lepiej. Czytamy o tym w oświadczeniu opublikowanym w czwartek w jej imieniu przez Scotland Yard. „Obudziłam się ponad tydzień temu i z radością informuję, że moich sił przybywa z każdym dniem” — powiedział Julia. Skripal powiedziała, że incydent w Salisbury „zbija z tropu” i poprosiła o „szacunek dla jej życia prywatnego i życia jej rodziny” na okres rekonwalescencji. „Muszę podziękować wielu osobom za wyzdrowienie, zwłaszcza mieszkańcom Salisbury, którzy przyszli nam na pomoc, kiedy okazaliśmy się niezdolni do działania. Chcę także podziękować pracownikom szpitala okręgowego Salisbury za ich opiekę i profesjonalizm” — powiedziała Julia. Julia Skripal ani słowem nie wspomniała o stanie swojego ojca.

Program „60 minut” na kanale „Rossija 1″ upublicznił nagranie rozmowy Julii Skripal ze swoją siostrą cioteczną Wiktorią. W czasie rozmowy córka szpiega mówi, że „wszystko dobrze, wszystko da się rozwiązać, ze wszystkimi jest coraz lepiej, wszyscy żyją”. Zapytana o stan ojca Julia powiedziała, że z nim wszystko w porządku, teraz śpi. Kobieta powiedziała też, że „nikt nie ma kłopotów ze zdrowiem, nikt nie doznał nieodwracalnych zmian”, a także że niebawem wypisze się ze szpitala. Prowadzący program powiedzieli, że Wiktoria Skripal sama przekazała nagranie rozmowy telefonicznej, która miała miejsce w przeddzień wieczorem. Zastrzegli przy tym, że nie mogą ręczyć za jego autentyczność.

Brytania i jej sojusznicy zablokowali inicjatywę Rosji odnośnie wspólnego przeprowadzenia dochodzenia w sprawie otrucia Skripalów. „Sprawa Skripalów” jest otwartym szydzeniem z prawa międzynarodowego, etyki dyplomatycznej i podstawowych zasad przyzwoitości” — oświadczył minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow, zabierając głos podczas obrad Konferencji Bezpieczeństwa w Moskwie. „W celu zaogniania konfrontacji, dalszej demonizacji Rosji organizowane są brutalne prowokacje polityczne. Nie do zaakceptowania jest postawa pozwalająca na wysuwanie pozbawionych wszelkich dowodów oskarżeń zamiast przedstawiania konkretnych faktów i prowadzenia uczciwego dochodzenia” — oświadczył Siergiej Ławrow.

Według niego Rosja gotowa jest do współpracy z Wielką Brytanią, ale pod warunkiem równoprawnego i konstruktywnego dialogu. Ponadto szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził, że napięcia na świecie zaogniły się wskutek destrukcyjnych i jednostronnych poczynań Stanów Zjednoczonych. Chodzi także o rozmieszczenie systemu obrony przeciwrakietowej w pobliżu rosyjskich granic.

Na podstawie wyników posiedzenia Rady Wykonawczej OPCW propozycja wysunięta wspólnie przez Moskwę, Pekin i Teheran odnośnie organizacji nowego dochodzenia w „sprawie Skripala” została odrzucona. Poinformował o tym stały przedstawiciel Rosji w organizacji Aleksander Szulgin. „Przeciwko wystąpili Brytyjczycy i Amerykanie, następnie za ich przykładem głosowały pokornie państwa skrępowane dyscypliną natowską i unijną — członkowie Unii Europejskiej, członkowie NATO, a także niektórzy sojusznicy USA w Azji” — powiedział dyplomata podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników specjalnego posiedzenia.

Projekt dokumentu poparło 14 krajów spośród 41. Lista tych państw została opublikowana przez rosyjskie przedstawicielstwo w OPCW. Jest to siedem byłych republik radzieckich, a także Syria, Iran, Wenezuela, Pakistan, Nikaragua i Kuba.

Koordynator rady ekspertów klubu „Parlamentarzysta rosyjski” politolog Witalij Żurawlow podkreślił, że sytuacja wokół otrucia byłego pracownika GRU stała się areną konfrontacji politycznej i informacyjnej. „Zakładam, że przyczyny odrzucenia projektu decyzji mają w pierwszej kolejności charakter polityczny. W tej organizacji dominuje pozycja probrytyjska, proamerykańska. Inicjatywy, jakie w tej sprawie wynikają ze strony Rosji i popierających ją krajów, są blokowane. W ogóle cały ten temat jest swego rodzaju areną walki politycznej i informacyjnej. „Sprawa Skripala” wymaga obiektywnego dochodzenia, natomiast OPCW nie może być traktowana jako obiektywny sędzia dla jej rozpatrzenia. Należy powołać jakąś oddzielną komisję międzynarodową, przy udziale w niej niezależnych ekspertów, obiektywnych specjalistów, wolnych od jakichkolwiek nacisków z zewnątrz. Ewentualnie można przeprowadzić takie dochodzenie pod auspicjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby dane były uzasadnione i opublikowane. Aby wyniki były przejrzyste i dostępne dla wszystkich” — uważa politolog.

Dyrektor moskiewskiego biura Urus Advisory Aleksiej Panin wyraża opinię, że wniosek wyciągnięty przez brytyjskich ekspertów wojskowych podważył w całości logikę oskarżeń wysuwanych przez oficjalne władze Londynu pod adresem Rosji.

Brytania otwarcie skompromitowała się ze «sprawą Skripalów». Nawet brytyjskie źródła sugerują, że na ekspertów wywierano znaczne naciski, aby zmusić ich do jednoznacznego oświadczenia w sprawie rosyjskiego pochodzenia substancji, którą otruto Skripalów. Jednak nie zostało to zrobione, i było to, rzecz jasna, ciosem, który w całości podważył logikę oskarżeń i całej tej dumnej histerii, jaką Brytania demonstrowała w ostatnim czasie — podkreślił Aleksiej Panin.

W czwartek Rosja zaapelowała o przeprowadzenie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie incydentu w brytyjskim Salisbury, powiedział stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzja.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 07.04.2018 10:25

    Wszystko to wyglada na przepychanki przed ostatecznym sprawdzianem. Właśnie ustalają najaktualniejsze cele atomowego uderzenia automatycznych systemów destrukcji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.