Oprogramowanie szpiegujące na smartfonie premiera Hiszpanii

Opublikowano: 06.05.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1032

Oprogramowanie szpiegujące Pegasus izraelskiej firmy NSO Group zostało znalezione na smartfonach hiszpańskiego premiera Pedro Sáncheza i minister obrony Margarity Robles. Poinformowała o tym agencja informacyjna Reuters, powołując się na oświadczenie Felixa Bolanosa, szefa personelu rządowego.

Smartfon Sáncheza został podobno zhakowany w maju 2021 r., w wyniku czego z urządzenia wykradziono dane. Jednocześnie Balanos nie powiedział, kto dokładnie może stać za atakiem na smartfon premiera. Kiedy dokładnie został zaatakowany smartfon minister obrony, nie zostało to powiedziane.

„Ingerencja była nielegalna i zewnętrzna. Z zewnątrz należy rozumieć, że została przeprowadzona nieoficjalnie i bez zgody państwa” – powiedział Balanos.

Dodał też, że informacja o incydentach została przekazana do Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowuje się do wszczęcia sprawy i rozpoczęcia śledztwa. Źródło zauważa, że wiadomość o podsłuchiwaniu rozmów wysokich rangą urzędników hiszpańskich pojawiła się w kontekście wzmożonej presji społeczno – politycznej na obecny rząd, który jest proszony o wyjaśnienie incydentu z wykorzystaniem Pegasusa do szpiegowania dziesiątek Katalończycy.

Wcześniej o inwigilacji poinformowała kanadyjska organizacja Citizen Lab. Następnie Katalońska Lewicowa Partia ogłosiła, że nie poprze rządu Sáncheza, dopóki Madryt nie podejmie kroków w celu przywrócenia zaufania.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

2

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.