Sztuczna inteligencja inspirowana filmowym systemem HAL 9000

Opublikowano: 27.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1981

Amerykański informatyk stworzył sztuczną inteligencję, która ma ułatwić załogowe misje kosmiczne i osiedlanie się na innych planetach. Swój system wzorował na filmowym komputerze HAL 9000 z filmu pt.: „2001: Odyseja kosmiczna”, który podczas lotu kosmicznego zbuntował się i zabił niemal całą załogę.

Pete Bonasso z firmy TRACLabs z Houston rozwija zaawansowane oprogramowanie, które w dużej mierze przypomina jego filmowy odpowiednik. Sztuczna inteligencja CASE (Cognitive Architecture for Space Agents) potrafi planować i podejmować decyzje niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania bazy planetarnej.

Rozbudowany system komputerowy powstał w taki sposób, aby mógł zadbać o wszystkie najważniejsze elementy bazy. Sztuczna inteligencja potrafi kontrolować całą infrastrukturę sprzętową oraz przeznaczone dla niej oprogramowania, a także planować zadania polegające na rutynowej konserwacji bazy i reagować na różne zagrożenia i awarie. Inteligentny program może także analizować pozyskane wcześniej dane oraz komunikować się i przyjmować polecenia od ludzi.

Podczas symulacji komputerowej, system CASE potrafił przez 4 godziny zarządzać wszystkimi elementami bazy planetarnej. Technologia jest wciąż w fazie rozwoju, a w przyszłości może okazać się ważnym elementem załogowych misji kosmicznych.

Sztuczna inteligencja CASE różni się od systemu HAL 9000 dwoma istotnymi szczegółami – zanim wykona jakiekolwiek działanie, musi powiadomić o tym ludzi i otrzymać zgodę. W ten sposób, być może uda się uniknąć katastrofy, jaka miała miejsce w wspomnianym filmie SF.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Space.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.