Opozycja tworzy alternatywny ośrodek władzy

JEMEN. 16 lipca przeciwnicy rządzącego w Jemenie prezydenta Ali Abdullaha Saliha powołali Tymczasową Radę, której celem ma być rządzenie krajem przez okres najbliższych 9 miesięcy. Jak poinformowali działacze ruchów antyprezydenckich w radzie zasiada 17 osób, w tym m.in. był prezydent Jemenu Południowego Ali Nasser Mohammed, były premier Haidar Abu Bakr al-Attas oraz liderzy grup opozycyjnych, także tych z emigracji.

Środowiska opozycyjne mają zamiar powołać także 501-osobowe Zgromadzenie Narodowe, które, jak powiedział działacz partii Al-Islah Tawakel Karman, ma na celu przyjęcie nowej konstytucji oraz „zachowanie jedności kraju i uchronienie go przez kompletnym upadkiem”. Część opozycji przeciwstawia się jednak powołaniu obu tych instytucji, twierdząc, że reprezentuje on tylko te organizacje, które je powołały.

Informację o powołaniu Tymczasowej Rady bagatelizują zwolennicy Saliha. Jak poinformował rzecznik jemeńskiego prezydenta Abdu al-Dżanadi „jest on wybrany w sposób legalny i inne rządy mogą nadejść tylko w przypadku gdy przeprowadzone zostaną wybory, a nie w wyniku nielegalnego zamachu”. Jak dodał al-Dżanadi Salih, który przebywa obecnie na leczeniu w Arabii Saudyjskiej po tym jak został ranny w ataku na swoją siedzibę, jest już zdrowy i ma wkrótce wrócić do kraju.

Opracowanie: Szymon Martys
Źródło: Lewica