Opłata recyklingowa przesądzona

Opublikowano: 23.10.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 542

Wzrost cen toreb foliowych na zakupy jest już przesądzony. Od stycznia za foliówkę zapłacimy od 20 gr do 1 zł. Cenę ustali gmina. Pieniądze nie zasilą jednak kasy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Od 1 stycznie 2018 r. klienci sklepów mają płacić za torby foliowe do pakowania zakupów. Obowiązek opłat recyklingowych wynika z unijnej dyrektywy, którą chce wdrożyć nasz rząd.

Pojawiły się doniesienia, że uzyskane z ich sprzedaży pieniądze zasilą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jednak wiceminister środowiska Sławomir Mazurek w odpowiedzi na interpelację posłów Nowoczesnej wyjaśnił, że obywatele płacący za torby foliowe wesprą swoimi pieniędzmi budżet państwa.

Przy opłacie wynoszącej 20 gr za sztukę, wpływy z opłat za foliówki wyniosłyby ok. 1,1 mld zł rocznie. Przy wyższym koszcie zakupu torby wpływy byłyby proporcjonalnie większe.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Youpidou 23.10.2017 13:51

  Sposobem proekologicznym jest zakaz stosowania tych reklamówek. Żadne opłaty, kary i inne sposoby nie uratują ludzi/zwierząt przed tym syfem.
  Ludzie w XXI tylko liczą na zysk [we wszystkim gdzie się da] a nie wiedzą, że ma chodzić o ochronę przyrody a nie zasilanie budżetu poprzez zakup nikomu niepotrzebnego wypromowanego badziewia.

 2. Youpidou 23.10.2017 20:48

  @anonymous

  To ty tworzysz problem kupując nawet za 20 groszy reklamówkę, nic nie zmienisz jeśli wprowadzisz opłaty za taką reklamówkę, problem śmieciowy wciąż będzie istniał. Czy ty i twoi spekulanci, naprawdę wierzycie, że zakup takie czy innego produktu będzie miał wpływ na budżet? Idź się przejdź z dala od miasta, park, lasek, nad rzekę – pełno tych twoich reklamówek za 20 groszy.

  ,,Sposobem proekologicznym jest po prostu nie korzystanie z nich,”

  wprowadzając opłatę ani nie zmuszasz do zakupu, ani go do tego nie zachęcasz. Proekologia śmieciowa idzie bardziej w stronę, by taki odpad nie powstawał.

  ,,Mam nawet hasło dla was,Nie daj zarobić mistrzowi power-pointa, idź na zakupy z własną torbą” ,,Jak już napisałem wcześniej, ciemnogrodzianie chodzą na zakupy z wózkami i własnymi torbami”

  Dla takich jak ty nie liczy się dobro naturalne tylko własny samolubny interes, taki typowy pies ogrodnika. Aż brak mi słów, że człowiek jest zdolny do takiego stwierdzenie, że człowiek chodzący z własnymi torbami, koszami jest nazywany ciemnogrodem. Zero empatii, zero zdrowego myślenia – lecz kupie bo mam prawo zaśmiecać i używać nic nie wartymi nikomu reklamówkami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.