Opieszałość rządu PO z 2014 r. na korzyść oszustów

Opublikowano: 10.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 881

W 2014 r. Ministerstwo Finansów pracowało nad nowelizacją ustawy o VAT, która miała zdusić możliwość wyłudzania tego podatku przy handlu komórkami, smartfonami i tabletami. Nowelizacja miała wejść w życie 1 stycznia 2015 r. Mimo, iż projekt noweli był już gotowy 10 września 2014 r., to rządzących z PO dopadła dziwna “opieszałość”. Projektu nie udało się przeforsować w terminie, dzięki czemu przestępcy dostali dodatkowy kwartał na dalsze wyłudzanie VAT, a Skarb Państwa stracił nawet miliard złotych! I choćby dlatego komisja śledcza ws. VAT powinna koniecznie powstać.

W ciągu najbliższych dni Prawo i Sprawiedliwość ma złożyć w Sejmie projekt uchwały dotyczący powołania sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT. Przypomnijmy – począwszy od 2007 roku w Polsce na masową skalę zaczęto wyłudzać zwroty podatku od towarów i usług. Szacuje się, że Skarb Państwa w latach 2007-2015 stracił z powodu tego procederu od kilkudziesięciu, do nawet 300 mld zł!

Niektórzy twierdzą, że taka komisja śledcza jest niepotrzebna, gdyż w dużej części będzie ona powielać czynności wykonywane przez prokuraturę i nie wniesie nic nowego do wyjaśnienia przyczyn gigantycznej skali wyłudzeń. Jestem zupełnie odmiennego zdania. Poniższa historia pokazuje dobitnie, że w procesie walki z wyłudzaniem VAT zachowanie polityków miało kluczowe znaczenie, a ich odpowiedzialność polityczna powinna być brana pod uwagę tak samo, jak odpowiedzialność karna przestępców, którzy wykorzystywali ich opieszałość.

W 2014 roku Ministerstwo Finansów dostrzegło problem gigantycznych wyłudzeń podatku VAT na handlu elektroniką (telefony komórkowe, smartfony, tablety, notebooki itp.). Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy o VAT, która miała zdusić możliwość wyłudzania tego podatku w przypadku handlu ww. przedmiotami (tzw. odwrócony VAT).

Po kilku miesiącach prac (27 czerwca 2014 r.) resortowi finansów udało się przedstawić założenia noweli ustawy. 19 sierpnia 2014 r. przyjął je rząd, a 10 września projekt ustawy był gotowy. Niestety, zamiast sprężyć się i przeprocesować projekt przez ścieżkę legislacyjną tak, aby mógł on wejść w życie zgodnie z planem, tj. 1 stycznia 2015 roku, rządzących dopadła dziwna “opieszałość”. Determinacja do wprowadzenia zmian gdzieś się rozpłynęła. Potwierdza to dokumentacja z Rządowego Centrum Legislacji. Wynika z niej, że np. na pismo z 19 września 2014 r. zawierające uwagi do noweli Urzędu Zamówień Publicznych, resort finansów przygotował odpowiedź dopiero 17 października 2014 r.

Wszystko to sprawiło, że nowelizacji nie udało się przeforsować w terminie gwarantującym jej wejście w życie od 1 stycznia 2015 r. Przestępcy wyłudzający VAT dostali od rządzących w prezencie ekstra 3 miesiące na prowadzenie swojego przestępczego procederu. Eksperci szacowali, że w tym czasie Skarb Państwa mógł stracić dodatkowy miliard złotych!

Co istotne – rządzący tłumaczyli swoją opieszałość skomplikowanym charakterem zmian oraz tym, że “uczciwi podatnicy muszą też mieć odpowiedni czas na przygotowanie się do wprowadzanych zmian” (via: słowa ówczesnego rzecznika resortu finansów). Tymczasem oczekiwania branży handlującej legalnie elektroniką były zupełnie inne. Wypowiadający się dla “Pulsu Biznesu” Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, stwierdził wówczas że branża wcale nie potrzebuje więcej czasu, a każda zwłoka we wprowadzeniu w życie noweli ograniczającej wyłudzenia VAT jest jednoznacznie zła. I właśnie dlatego komisja śledcza w/s wyłudzeń VAT powinna powstać. Choćby po to, aby wyjaśnić co było przyczyną zwłoki we wprowadzeniu wspomnianej noweli.

Zdjęcie: Ministerstwo Finansów
Na podstawie: PB.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. ZIWK 08.04.2018 08:49

  Kolejna komisja d/s “ukryżowania” Tuska pokazująca strach obecnego nie-rządu przed Trybunałem Stanu (i Sądami Powszechnymi 🙂 )…
  Poprzednie skończyły się kompletnymi niewypałami i strzelaniem sobie w stopy.
  Zaczęły wychodzić słabość dowodów i co najgorsze w każdej z tych spraw są umoczeni i to po szyje prominentni PiSS-mani:
  Smoleńsk – zakończona katastrofą – widać PiS-burdel, z gigantyczną korupcją w tle (Caracale) i działaniami na poziomie zdrady.
  Ambergold – wykorzystało PiS-lukę w prawie stworzoną dla PiSKOK-ów, (o jej utworzenie walczyli Kaczyński i Ziobro), na dodatek zostało założone za pieniądze z PiSKOK-ów
  Hazardowa – i znów zagrali va-banqe.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.