Operetkowy dotychczas zamach stanu w Wenezueli przejmie Południowe Dowództwo US Army?

Opublikowano: 16.05.2019 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 4

Gdy John Bolton, jeden z najbardziej niebezpiecznych podpalaczy świata, który pełni w tej chwili funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa Donalda Trumpa, obmyślał obalenie legalnego rządu Wenezueli i zastąpienie go amerykańską marionetką, przez chwilę nawet nie wątpił w rychłe powodzenie swoich zamiarów. Niemniej, przeliczył się. Nie pomogło nawet wsparcie zbrodniarza wojennego Elliota Abramsa, Nieudolne próby przeprowadzenia zamachu stanu przeciw rządowi Nicolasa Maduro trwają od stycznia br. Czy USA sięgną po rozwiązanie ostateczne, tj. wojnę napastniczą?

Przypomnijmy, przypadkowy, niemal nieznany prawicowy ekstremista Juan Gerardo Guaidó Márquez 23 stycznia br. ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli i sam się na ten urząd zaprzysiągł. Tego samego dnia poparcie dla tego człowieka wyraził, przekręcając komediowo jego nazwisko, w specjalnej odezwie Mike Pence, wiceprezydent USA. W następnych tygodniach podobnie postąpiły różne państwa klienckie Stanów Zjednoczonych.

Postępowano zgodnie ze sprawdzoną taktyką. Wykonawcy woli Waszyngtonu próbowali, wpisawszy się w schemat niekiedy uzasadnionych wybuchów społecznego niezadowolenia, a niekiedy protestów sponsorowanych, wykorzystać silną społeczną polaryzację do politycznego przesilenia, które poparłaby część wojska, dzięki czemu zaraz po przejęciu władzy można by zacząć stosować krwawe represje. Tym razem strategia ta zawiodła i to kilkukrotnie.

Zasadniczą przyczyną niepowodzenia planów Boltona, żyjącej kopii archetypu amerykańskiego jastrzębia, wydaje się być błędna ocena poparcia jakim Nicolas Maduro wciąż cieszy się w Wenezueli, pomimo – trudno tego nie zauważyć – bardzo słabego zarządzania krajem. Wygląda na to, że Bolton i Abrams uwierzyli we własną propagandę na temat Wenezueli. Armia jest wciąż lojalna wobec legalnych, demokratycznie wybranych władz w Caracas, a społeczeństwo popiera prezydenta i jego rząd jako kontynuatorów rewolucyjnego procesu zapoczątkowanego pod koniec lat 90-tych przez Hugo Chaveza, który on sam nazwał Rewolucją Boliwariańską.

Zamach stanu, który przy pomocy wystruganego z banana Guaidó próbuje przeprowadzić Waszyngton przybrał rozmiary do tego stopnia kuriozalne, że po ostatnich próbach prowokacji sieci społecznościowe zalały tzw. memy, na których, na przykład, fotografię telefonującego „prezydenta tymczasowego” podpisano „Mamo, czy możesz po mnie szybko podjechać do Caracas? Mój zamach stanu znów się nie udał!”.

Sytuacja ta, o czym informują amerykańskie media, zaczęła dokuczać Donaldowi Trumpowi, który miał nawet narzekać na to, że Bolton „chce wmanewrować mnie w wojnę”. Niestety, jest to wcale możliwe.

Wczoraj spotkanie przedstawiciela opozycji związanej z „tymczasowym prezydentem” z admirałem Cragiem Fallerem, dowódcą SOUTHCOM, zostało potwierdzone.

Spiritus movens tych działań jest niejaki Carlos Vecchio, człowiek, którego Guaidó określa mianem „ambasadora”.

Sytuacja wydaje się doprawdy groteskowa. „Ambasador” mianowany przez człowieka, który sam zaprzysiągł się na „tymczasowego prezydenta” Wenezueli zwraca się prośbą o napaść na własny kraj do jednego z dowódców amerykańskich sił zbrojnych. Tak jakby ten czy inny admirał lub generał miał w ogóle plenipotencję do nawiązywania tego rodzaju rozmów. Konstytucja USA wyraźnie stwierdza, że zwierzchnikiem i głównodowodzącym US Army jest prezydent tego państwa. Żaden admirał czy generał nie może postanowić o zaangażowaniu podległych mu jednostek w jakikolwiek działania, a już na pewno nie w wojnę, którą ma prawo wypowiedzieć (w amerykańskim systemie prawnym) wyłącznie Kongres. Nasuwa się zatem wniosek, że adm. Faller działa z błogosławieństwem Boltona, który chyba rzeczywiście chce wmanewrować Trumpa w wojnę. Jeżeli rzeczywiście doszłoby do inwazji na Wenezuelę byłaby to zapewne powtórka z Wietnamu i Syrii.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Na podstawie: Nation.com.pk, WashingtonPost.com
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
smerf
Użytkownik
smerf

Ci Jankesi faktycznie mają nierówno pod sufitem. Nic tylko uważają się za żandarmów świata i każdemu państwu narzucają własne, z pogranicza psychiatryka, warunki.
Doprowadzili swego czasu do obalenia i zamordowania prezydentów Iraku oraz Libii, a po niewczasie okazało się, iż to była kolejna ich niecna gierka.
Dzisiaj budują mur na granicy z Meksykiem oraz podjudzają przeciwko Maduro w Wenezueli (głupawa Polska ochoczo przyklasnęła tym krokom).
Wprowadzili embargo na ropę z Arabii Saudyjskiej oraz załamanie jej wydobycia w Wenezueli. Sami zaś pompują ją w iście rekordowych ilościach!
I co? I nic.
Na stacjach ceny paliwa poszybowały niebotycznie.
I co? I nic.
Tylko żółte kamizelki wzorem Francji mogłyby rozwalić ten judaszowski amerykańsko – polski układ.