ONZ wyklucza zarodki i płody spod ochrony prawa międzynarodowego

Opublikowano: 07.11.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Komitet Praw Człowieka ONZ nie uległ naciskom organizacji antyaborcyjnych, w tym polskich i amerykańskich. Szykuje oficjalny dokument, który wyklucza zarodki i płody spod ochrony prawa międzynarodowego i uznaje aborcję za prawo człowieka.

Komitet w drugim czytaniu zatwierdził projekt komentarza ogólnego nr 36 do artykułu 6 Międzynarodowego Paktu Praw Europejskich i Politycznych (Polska ratyfikowała go w 1977 roku, dokument powstał w roku 1966).

Od jakiegoś czasu trwa ożywiona dyskusja na temat paragrafu 9, odnoszącego się do dobrowolnego przerwania ciąży. 18 ekspertów ONZ pracuje nad nową interpretacją komentarza ogólnego. Sugerują oni dekryminalizację aborcji oraz wzywają państwa członkowskie do porzucenia tych interpretacji Paktu, które zbyt daleko sięgają w ideologię.

Aborcja – według wersji zatwierdzonej w drugim czytaniu – ma być dostępną dla wszystkich procedurą medyczną, a zarodki i płody nie powinny podlegać ochronie międzynarodowej. Pragną wyłączyć je spod mocy artykułu 6 dokumentu, który brzmi: „każda istota ludzka ma przyrodzone prawo do życia. Prawo to powinno być chronione przez ustawę. Nikt nie może być samowolnie pozbawiony życia”. Dokument zawiera także sugestie dotyczące polepszenia dostępu młodzieży do antykoncepcji i edukacji seksualnej.

Yuval Shany, sprawozdawca poprawek przegłosowanych ostatecznie w drugim czytaniu, domagał się powszechnego dostępu do aborcji chorych płodów. Odrzucił jednocześnie apele środowisk antyaborcyjnych o możliwość ukarania kobiety oraz lekarzy przeprowadzających aborcję uszkodzonej ciąży. Kolejny raz Komitet ma spotkać się 10 listopada, aby ustalić szczegóły oraz metodologię pracy nad poszczególnymi poprawkami. Będzie to 121. posiedzenie Komitetu.

ONZ zignorował przesłany miesiąc temu apel Ordo Iuris, w którym organizacja sprzeciwiała się dostępowi do aborcji na żądanie. „Mamy świadomość, że niektórzy legislatorzy narodowi mogą w uzasadnionych przypadkach zezwolić na zastosowanie w stosunku do ciężarnej kobiety zabiegów ratujących jej życie, w tym takich, które mogą okazać się tragiczne w skutkach dla nienarodzonego dziecka. Jednak to nie może być powód i podstawa do promowania aborcji i tworzenia w sposób sztuczny nowego prawa” – możemy przeczytać w liście, pod którym podpisali się m. in. Andrzej Zoll i Michał Ujazdowski.

Potrzeba znowelizowania komentarza ogólnego pojawiła się wiosną zeszłego roku, kiedy Komitet postanowił wycofać poprzedni zapis, mówiący o tym, że „państwa mogą przyjąć działania mające na celu ochronę potencjalnego życia ludzkiego lub godność nienarodzonych dzieci”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o