ONZ potępia wykorzystywanie epidemii do represji i cenzury

Opublikowano: 24.02.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1220

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zwrócił uwagę, że sporo państw wykorzystuje niestety obostrzenia antycovidowe, by zmusić do milczenia wszelkie „inne głosy” niż linia oficjalna przyjęta przez ogół mediów w kwestiach sanitarnych. Przepisy te służą też jako uzasadnienie dla zwyczajnych represji politycznych. Od czasów II wojny światowej nie było w świecie zachodnim takiego natężenia działalności cenzury i autocenzury, przypominającego czasy totalitaryzmów, mówi Guterres, i zaznaczał, że również niektóre kraje poza Zachodem nie są święte. Dyplomatycznie, nie wymienił z nazwy żadnego.

„Posługując się pandemią jako pretekstem, władze niektórych krajów podjęły bardzo surowe środki bezpieczeństwa i represji, by zdusić głosy różniące się od narzuconej linii, obalić najbardziej podstawowe wolności, zmusić do milczenia niezależne media i przeszkodzić w pracy organizacji pozarządowych” – mówił Guterres w swoim dorocznym przemówieniu przed 46 sesją Rady Praw Człowieka ONZ, która odbywa się wyjątkowo zdalnie, z racji sanitarnych.

Wyraził żal, że obostrzenia antycovidowe „służą jako motyw podminowania procesów wyborczych, osłabienia opozycji politycznej i represjonowania głosów krytycznych”: „Obrońcy praw ludzkich, dziennikarze, adwokaci, członkowie partii politycznych i nawet personel medyczny stają się celem aresztowań i środków nadzoru oraz śledztw za krytykę obostrzeń antycovidowych”. Ponadto Guterres uważa, że „niektóre” rządy stosują „śmiertelną dezinformację”.

Projekt ustawy posła Śmiszka, który miał wprowadzić w Polsce cenzurę krytyki rządowych obostrzeń

Podobnie sądzi Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, która potępiała „nielegalne restrykcje wolności publicznych i przesadne stosowanie praw wyjątkowych” w ramach epidemii. „Stosowanie siły nie pokona pandemii” – mówiła. „Karanie krytyków też jej nie zakończy”.

Guterres dodał jeszcze, że obostrzenia „nieproporcjonalnie dotknęły kobiety, mniejszości, niepełnosprawnych, uchodźców i migrantów”, a skrajna bieda (nędza) bezprecedensowo „poszerza swój obszar”. „Lata postępu w kwestii równości płci zostały zredukowane do zera” – mówił.

Guterres, oprócz cenzury, potępił też „nacjonalizm szczepionkowy” i „bankructwo moralne” nierównego dostępu do szczepionek: kraje ubogie są z reguły ich pozbawione. W Polsce nawet parlamentarny klub Lewicy występował z pomysłem wprowadzenia represji prawnych przeciw „podważaniu zagrożenia epidemicznego”. Zjawisko podobnych idei staje już tak szerokie, że ONZ wyraziła „głęboki niepokój” w sprawie upadku demokracji w wielu państwach.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,17 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BANDZIORkaq
Użytkownik
BANDZIORkaq

Najpierw WHO wycofuje się z konieczności noszenia masek, przyznaje niewiarygodność testów, a teraz ONZ potępia cenzurę. Kolejny dowód na sciemo-pandemie i próba odzyskania wiarygodności w oczach społeczeństwa. Chyba trochę już na to za późno, nikt już nie wierzy w dobre intencje powyższych. Niemniej pomimo wycofania się lub wręcz krytyki tych organizacji to tylko próba zachowania twarzy u schyłku ludzkiej cierpliwości. A rządy poszczególnych państw nadal brną po kolana w ekstrementach, bo to takie fajne jak można sobie pozwolić na więcej niż dotychczas. Demokracja, taaaa, może jeszcze wolność równość i braterstwo, peace nad love.