ONZ krytykuje politykę mieszkaniową Izraela

13 lutego niezależna ekspertka Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka, Specjalna Sprawodawczyni ds. prawa do właściwego mieszkania Raquel Rolnik wezwała Izrael do dokonania zmian w polityce mieszkaniowej. Stwierdziła, że nie bierze ona pod uwagę potrzeb mniejszości i ludzi społecznie pokrzywdzonych. Niedawna prywatyzacja, deregulacja i komercjalizacja publicznych aktywów, która miała miejsce w Izraelu sprawiła, że „znacznie trudniej jest rodzinom o niskich dochodach uzyskać mieszkanie, na które je stać”.

Rolnik przypomniała, że choć Izrael ma imponującą historię zapewniania odpowiedniego dachu nad głową falom imigrantów żydowskich i uchodźców, to obecnie odmawia prawa do mieszkania Palestyńczykom we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. „Liczba wydawanych zezwoleń jest ogromnie nieproporcjonalna do potrzeb mieszkaniowych, co sprawia, że wielu Palestyńczyków buduje bez uzyskania zgody. W rezultacie liczne domy Palestyńczyków lub dobudówki do nich są uznawane za bezprawne, więc mieszkańcy są poddawani eksmisjom a domy są burzone” – powiedziała Sprawozdawczyni. Dodała, że jednocześnie nowe osiedla izraelskie budowane na Zachodnim Brzegu z pogwałceniem prawa międzynarodowego sprawiają, że jest coraz mniej ziemi i środków dostępnych dla Palestyńczyków.

Podczas dwutygodniowej wizyty w Izraelu i okupowanym terytorium Palestyny ekspertka była świadkiem tego, jak dyskryminacyjne praktyki stosowane w samym Izraelu w stosunku do Arabów Izraelskich były powielane w stosunku do Palestyńczyków. Otrzymywała liczne, pochodzące ze społeczności palestyńskiej, skargi na brak mieszkań, groźby ich burzenia i eksmisji, nadmierne zatłoczenie i dużą liczbę rozbiórek, której towarzyszy budowanie nowych osiedli żydowskich.

Rolnik wezwała także do zakończenia blokady strefy Gazy, dzięki czemu przynajmniej podstawowe potrzeby mieszkańców mogłyby być zaspokojone.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica