Ominie nas „Nowy Jedwabny Szlak”?

Opublikowano: 03.06.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 672

Obroty handlowe pomiędzy Chinami i Europą stale rosną, zaś polska infrastruktura przeładunkowa może szybko wyczerpać swoje dotychczasowe zapasy. Jednocześnie rośnie konkurencja ze strony innych państw chcących czerpać korzyści z chińskiego projektu „Nowego Jedwabnego Szlaku”, która może wykorzystać uległość polskich władz wobec Stanów Zjednoczonych.

Większość towarów z Chin jak na razie jest dostarczanych do Europy drogą morską, ponieważ jest to w tej chwili najtańszy środek transportu. Jednocześnie przewóz produktów statkiem zajmuje około miesiąca, podczas gdy nieco droższy transport koleją trwa o połowę krócej. Blisko 80 proc. pociągów kursujących pomiędzy Unią Europejską a Chińską Republiką Ludową przechodzi przez przejście graniczne Brześć-Terespol oraz „suchy port” w Małaszewiczach.

Nasz kraj dalej ma dysponować sporymi możliwościami w zakresie przeładunku towarów, jednak nasz potencjał może szybko się wyczerpać z powodu rosnącego zainteresowania transportem kolejowym. Już w 2017 r. we wspomnianych Małaszewiczach odprawiono blisko 450 tys. wagonów i kontenerów, stąd PKP Cargo ogłosiło już przetarg na rozbudowę terminala oraz jego modernizację. Jednocześnie brakuje jednak brak platform do przeładunku kontenerów, dlatego konieczna może być budowa drugiego hubu w centralnej Polsce.

Zbyt powolne podejmowanie decyzji powoduje, że Polsce cały czas przybywa konkurencja, zaś najpoważniejszą z nich są jak na razie Węgry, które zapowiedziały już budowę ośmiu nowych węzłów przystosowanych do kolejowego ruchu towarowego Chiny-Europa. Dodatkowo „Nowy Jedwabny Szlak” budzi zainteresowanie w Rosji, dlatego w Obwodzie Kaliningradzkim może powstać nowy korytarz transportu wykluczający nasz kraj z chińskiego projektu.

Prof. Bogdan Góralczyk, czyli najbardziej znany polski sinolog, w rozmowie z portalem Money.pl zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie Chin nowoczesnymi technologiami, chociaż jednocześnie mają one przychodzić do Europy z pomysłem, inżynierami i siłą roboczą. W chińskim interesie znajduje się więc ekspansja na polski rynek, lecz problemem jest brak woli politycznej i wyobraźni polskich władz, które wolą podporządkować się Stanom Zjednoczonym.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Dandi1981 03.06.2019 14:43

    Najwiekszym bledem pooski bylo opowiedzenie sie przy czyjelkolwiek stronie taki maly kraj jak nasz powinien sie rozwijac kozystajac z hadlu ze wszystkimi potegami, anektowali krym nie mam zdania na ten temat itd ,rosja ma najtanszy gaz na swiecie ale to nasza polityka sprawia ze my najwiecej za gaz placimy a mieszkamy dosc blisko.
    Bylo takie powiedzenie pokorne ciele 2 matki ssie jak by politycy nie szczekali to dzis by ssali mleko od ruskich usa i chin.

  2. Zawisza Niebieski 03.06.2019 21:03

    Bywam w Małaszewiczach, rzeczywiście jest to duży port przeładunkowy, na liniach kolejowych transport towarów z Chin jeździ zgodnie z rozkładem i ma priorytet, czego nie można powiedzieć o transporcie towarowym wewnętrznym, ten jedzie, gdy tory wolne, rozkład jazdy pociągu towarowego to raczej festiwal życzeń niż jakiś rzetelny program. Ale obecnie Polska realizuje potężną inwestycję, trasę Moskwa – Berlin, przystosowaną do ruchu ciężkiego i prędkości 120-160 km/h, dla transportu kolejowego. To dobry prognostyk dla przejęcia przynajmniej części jedwabnego szlaku.
    Prawda, że polityka sojusznicza PiS jest polityką dla nas zgubną. Odrzucamy bliskich partnerów, zaś na dalekich już się w czasie II wojny światowej ostro przejechaliśmy. Ale cóż, dla elektoratu 70% z wykształceniem podstawowym, 60% z zawodowym 500zł na dziecko, 100 na świnkę, 500 na krówkę jest ważniejsze niż rozwój kraju. Sami ponosimy odpowiedzialność za to co wybieramy.

  3. Ryszard 04.06.2019 05:24

    To Macierewicz uwalił propozycję Jedwabnego Szlaku przez Polskę. Ważny epizod w “robieniu laski” Amerykanom XD

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.