Oligarchia – finansjera wysysa ludzkość do kości

Opublikowano: 03.05.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2473

Bank Światowy twierdzi, że prawie 80% (560 mln) z 700 mln ludzi, którzy zostali zepchnięci do skrajnego ubóstwa w roku 2020 z powodu polityki COVID-19, pochodziło z Indii. W skali globalnej poziom skrajnego ubóstwa wzrósł w roku 2020 o 9,3 procent. Oszacowano, że jedynie w roku 2022 ćwierć miliarda ludzi na całym świecie zostało zepchniętych w strefę absolutnego ubóstwa.

W Wielkiej Brytanii ubóstwo wzrasta w dwóch trzecich społeczności, ponieważ miliony osób pozostają bez ogrzewania i nie są w stanie regularnie jeść posiłków. Z powodu „kryzysu kosztów życia” 10,5 miliona osób przeżywa trudności finansowe. Dodatkowe 13,7 mln osób jest zagrożonych trudnościami finansowymi w przypadku dalszego wzrostu kosztów.

Poziom życia w Wielkiej Brytanii gwałtownie się obniża. Na przykład, 28 procent (wzrost z 9 procent przed COVID-19) dorosłych Brytyjczyków powiedziało, że nie może sobie pozwolić na jedzenie pełnowartościowych posiłków. Absolutne ubóstwo wzrośnie z 17,2 procent w 2021-22 do 18,3 procent w 2023-24, spychając dodatkowe 800 000 osób w ubóstwo. W Anglii 100 000 dzieci zostało pozbawionych darmowych posiłków w szkołach.

W USA około 30 milionów osób o niskich dochodach znajduje się na krawędzi „urwiska głodowego”, ponieważ część przysługującej im federalnej pomocy żywnościowej jest odbierana. W roku 2021 szacowano, że w USA jedno na ośmioro dzieci chodzi głodne. Małe firmy składają wnioski o upadłość w USA w rekordowym tempie. Prywatne wnioski o upadłość w roku 2023 znacznie przekroczyły najwyższy pułap odnotowany podczas wczesnych etapów COVID-19. Czterotygodniowa średnia krocząca dotycząca wniosków prywatnych – pod koniec lutego 2023 roku była o 73 procent wyższa niż w czerwcu 2020 roku. Tymczasem prawie 100 największych amerykańskich spółek giełdowych odnotowało w roku 2021 marże zysku wyższe o co najmniej 50 proc. od ich poziomów z roku 2019.

Główny ekonomista Banku Anglii – Huw Pill twierdzi, że ludzie powinni „zaakceptować” stanie się biedniejszym. Podobnie wypowiada się Rob Kapito, współzałożyciel największej na świecie firmy zarządzającej aktywami BlackRock. Według „Wikipedii” „Rob Kapito urodził się w robotniczej rodzinie żydowskiej. […] Stał się przedmiotem antysemickiej teorii spiskowej twierdzącej, że on i inni Żydzi są częścią kabały odpowiedzialnej za COVID-19 i agendę COVID-19”. W roku 2022 Kapito stwierdził, że „bardzo uprzywilejowane” pokolenie ludzi, którzy nigdy nie musieli się poświęcać, wkrótce po raz pierwszy w życiu będzie musiało zmierzyć się z niedostatkiem.

Kryzys – jaki kryzys?

Oczywiście Kapito bez wątpienia ma na myśli zwykłych obywateli USA, a nie siebie. W roku 2021 Kapito, jako prezes BlackRock, zarobił łącznie 26 750 780 dolarów. Nie odnosi się on również do osób o wysokich dochodach, które korzystają z głodu, inwestując w BlackRock, firmę, która nadal czerpie zyski ze zglobalizowanego systemu żywnościowego, który – z założenia – zostawia na pastwę losu około miliarda ludzi doświadczających niedożywienia.

BlackRock jest jednym z bogatych tzw. „barbarzyńców w stodole”, którzy nadal czerpią ogromne zyski finansowe z wyzysku systemu żywnościowego.

Kapito i Pill mówią zwykłym ludziom, aby przyzwyczaili się do swojej „nowej normalności”, podczas gdy gdzie indziej jak zwykle dominują interesy – nie tylko w jednym z najbardziej lukratywnych finansowo sektorów świata, tj. produkcji broni. Wojna na Ukrainie stała się „gorączką złota” dla zachodnich producentów broni, którzy, podobnie jak bogaci amerykańscy neokoni, tacy jak Victoria Nuland, wciąż dążą do doprowadzenia do „zmiany reżimu” w Rosji, walcząc z Moskwą do ostatniego Ukraińca.

Kiedy Huw Pill mówi zwykłym ludziom, aby przyzwyczaili się do bycia biedniejszymi, nie ma na myśli osób i firm, które zarobiły setki milionów funtów (korzystając ze środków podatnika) na skorumpowanych kontraktach na sprzęt COVID-19, dzięki temu, że rząd brytyjski priorytetowo traktował dostawców powiązanych politycznie od początku wdrożenia COVID-19.

I nie można tego zlekceważyć jako „jednorazowego przypadku”. Te doniesienia to zaledwie wierzchołek ogromnej korupcyjnej góry lodowej. Na przykład „Byline Times” donosi, że ponadpartyjny parlamentarny nadzór zgłosił obawy, że decyzje dotyczące sposobu przyznawania pieniędzy z funduszu miejskiego o wartości 3,6 miliarda funtów, mającego na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w miastach borykających się z problemami, były motywowane politycznie. Zauważa również, że w ciągu ostatnich pięciu lat 40 potencjalnych naruszeń kodeksu ministerialnego nie zostało zbadanych.

Nic dziwnego, że w styczniu 2023 roku Wielka Brytania spadła na najniższą w historii pozycję w rankingu Transparency International Corruption Perceptions Index.

Weźmy pod uwagę, że ONZ szacuje, iż zaledwie 51,5 miliarda dolarów wystarczyłoby na zapewnienie żywności, schronienia i wsparcia ratującego życie 230 milionom najbardziej potrzebujących ludzi na świecie. Dodajmy do tego fakt, że 20 korporacji z sektora zbożowego, nawozowego, mięsnego i mleczarskiego dostarczyło akcjonariuszom 53,5 miliarda dolarów w latach finansowych 2020 i 2021.

Według Global Witness „nadmierne zyski” to nagłe i znaczne zwiększenie zysków finansowych przedsiębiorstwa, które nie wynikają z jego własnych działań, ale z wydarzeń zewnętrznych. UE twierdzi, że zyski uznaje się za „nadmierne”, gdy są o ponad 20% wyższe od średniego zwrotu z poprzednich czterech lat. Global Witness stwierdza, że roczne zyski osiągnięte w roku 2022 przez pięć największych zintegrowanych firm naftowych i gazowych sektora prywatnego – Chevron, ExxonMobil, Shell, BP i TotalEnergies – wyniosły 195 miliardów dolarów. Wzrost o prawie 120% w stosunku do roku 2021 i najwyższy poziom w historii branży. Oznacza to, że firmy te zarobiły 134 mld dolarów nadmiernych zysków, co mogłoby pokryć prawie 20% pieniędzy, które wszystkie europejskie rządy łącznie przeznaczyły na osłonę wrażliwych gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw przed obecnym kryzysem energetycznym.

Centrica, spółka będąca właścicielem British Gas, informuje o rekordowych zyskach za rok 2022. Odnotowano zyski operacyjne w wysokości 3,3 mld funtów, wobec 948 mln funtów w roku 2021. Przewyższyło to jej poprzedni najwyższy w historii roczny zysk w wysokości 2,7 mld funtów z roku 2012.

W maju 2021 roku poinformowano, że szczepionki COVID-19 stworzyły co najmniej dziewięciu nowych miliarderów. Według badań przeprowadzonych przez People’s Vaccine Alliance, wśród nowych miliarderów znaleźli się m.in. dyrektor generalny Moderny Stéphane Bancel oraz Ugur Sahin, dyrektor generalny firmy BioNTech, która wyprodukowała szczepionkę wspólnie z Pfizerem. Obaj CEO byli wówczas warci około 4 miliardów dolarów. Miliarderami zostali również starsi dyrektorzy z chińskiej firmy CanSino Biologics oraz początkowi inwestorzy w Modernie.

Chociaż dziewięciu nowych miliarderów było w tamtym czasie wartych łącznie 19,3 mld dolarów, szczepionki były w dużej mierze finansowane z pieniędzy publicznych. Na przykład, według raportu CNN z maja 2021 roku, firma BioNTech otrzymała od rządu niemieckiego 325 milionów euro na opracowanie szczepionki. Firma osiągnęła zysk netto w wysokości 1,1 mld euro w pierwszych trzech miesiącach roku, dzięki udziałowi w sprzedaży ze szczepionki COVID-19, w porównaniu ze stratą w wysokości 53,4 mln euro w tym samym okresie poprzedniego roku. Oczekiwano, że Moderna osiągnie 13,2 mld dolarów przychodów ze szczepionki COVID w roku 2021. Firma otrzymała miliardy dolarów dofinansowania od rządu USA na rozwój swojej szczepionki.

W tym artykule omówiono pobieżnie tematykę czterech koni ekonomicznej apokalipsy – agrobiznesu, ropy, broni i Big Pharmy. Ale na koniec wspomnijmy o piątym i najpotężniejszym – finansach. Sektorze, który wywołał spustoszenie, które obecnie obserwujemy. Pod koniec 2019 roku zapowiadał się kryzys finansowy. Miał być wielokrotnie gorszy od tego z roku 2008.

Dziennikarz śledczy Michael Byrant twierdzi, że do poradzenia sobie z kryzysem w samej Europie potrzebne było 1,5 biliona euro. Zapaść finansowa spoglądająca europejskim bankierom centralnym w twarz nabrała rumieńców w roku 2019: „Wszystkie debaty na temat wielkiej finansjery doprowadzającej naród do bankructwa poprzez grabież funduszy publicznych, polityków niszczących usługi publiczne na polecenie wielkich inwestorów i grabieży dokonywanych przez ekonomię w stylu kasyna zostały usunięte za sprawą COVIDa. Drapieżcy, którzy dostrzegli, że ich imperia finansowe rozpadają się, postanowili zamknąć społeczeństwo. Aby rozwiązać problemy, które stworzyli, potrzebowali motywu osłonowego. Pojawiła się ona w magiczny sposób w postaci nowego wirusa”.

Europejski Bank Centralny zgodził się na dofinansowanie banków kwotą 1,31 bln euro, po czym UE zgodziła się na fundusz naprawczy dla europejskich państw i przedsiębiorstw o wartości 750 mld euro. Ów pakiet długoterminowych, bardzo tanich kredytów dla setek banków był sprzedawany opinii publicznej jako program niezbędny do złagodzenia wpływu pandemii na przedsiębiorstwa i pracowników.

To, co wydarzyło się w Europie, było częścią strategii mającej na celu zapobieżenie szerszemu systemowemu załamaniu hegemonicznego systemu finansowego. A to, co widzimy teraz, to współzależny globalny kryzys zadłużenia, inflacji i „oszczędności” oraz największy w historii transfer bogactwa do bogatych pod przykrywką “kryzysu kosztów życia”.

Podczas gdy miliony pracowników podejmują akcję strajkową w Wielkiej Brytanii, Huw Pill sugeruje, że powinni oni zaakceptować swoje trudne położenie jako nieuniknione. Ale nie mają ku temu powodów.

Bogactwo światowych miliarderów wzrosło o 3,9 biliona dolarów między 18 marca a 31 grudnia 2020 roku. Ich łączny majątek wynosił wtedy 11,95 mld dolarów, co oznacza 50-procentowy wzrost w ciągu zaledwie 9,5 miesiąca. Między kwietniem a lipcem 2020 roku, podczas początkowych blokad, majątek posiadany przez tych miliarderów wzrósł z 8 bilionów dolarów do ponad 10 bilionów dolarów.

Jedyną nieuniknioną rzeczą w obecnym kryzysie był upadek napędzanego długiem, niezrównoważonego neoliberalizmu, stworzonego w celu ułatwienia jawnej grabieży przez super-bogatych, którzy na ukrytych kontach ulokowali ponad 50 bilionów dolarów.

Autorstwo: Colin Todhunter
Źródło zagraniczne: GlobalResearch.ca
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com

Źródłografia

1. https://openknowledge.worldbank.org/server/api/core/bitstreams/b96b361a-a806-5567-8e8a-b14392e11fa0/content

2. https://www.globalresearch.ca/long-covid-economic-devastation-quarter-billion-pushed-into-extreme-poverty/5779142

3. https://www.churchtimes.co.uk/topics/christians-against-poverty

4. https://www.resolutionfoundation.org/publications/the-living-standards-outlook-2023/

5. https://www.theguardian.com/education/2022/nov/10/children-not-eligible-for-free-school-meals-going-hungry-say-teachers

6. https://www.democracynow.org/2023/3/1/headlines/30_million_snap_recipient_get_their_food_benefits_slashed

7. https://www.feedingamerica.org/hunger-in-america/child-hunger-facts

8. https://www.theedgemarkets.com/node/662496

9. https://news.sky.com/story/bank-of-england-rate-setter-urges-people-to-accept-they-are-poorer-in-fight-against-inflation-12866426

10. https://en.wikipedia.org/wiki/Huw_Pill

11. https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_S._Kapito

12. https://www.pbs.org/newshour/show/why-corporations-are-reaping-record-profits-with-inflation-on-the-rise

13. https://finance.yahoo.com/news/blackrock-president-warns-entitled-generation-123216004.html

14. https://www1.salary.com/Robert-S-Kapito-Salary-Bonus-Stock-Options-for-BLACKROCK-INC.html

15. https://www.globalresearch.ca/hard-edged-rock-waging-economic-warfare-humanity/5805466

16. https://grain.org/en/article/6533-barbarians-at-the-barn-private-equity-sinks-its-teeth-into-agriculture

17. https://www.independent.co.uk/news/world/europe/ukraine-war-weapons-arms-russia-b2061662.html

18. https://www.theguardian.com/uk-news/2022/dec/09/revealed-the-full-inside-story-of-the-michelle-mone-ppe-scandal

19. https://metro.co.uk/2022/12/02/we-cant-forget-about-matt-hancocks-dodgy-ppe-contracts-17868299/

20. https://bylinetimes.com/2023/01/31/the-corruption-league-of-shame/

21. https://committees.parliament.uk/committee/127/public-accounts-committee/news/120657/pac-not-convinced-by-rationale-for-opaque-and-not-impartial-towns-fund-selections/

22. https://www.transparency.org.uk/uk-corruption-perceptions-index-2022-score-CPI

23. https://www.greenpeace.org/static/planet4-international-stateless/2023/02/0787c8e5-food-injustice-2020-2022.pdf

24. https://www.globalwitness.org/en/campaigns/fossil-gas/crisis-year-2022-brought-134-billion-in-excess-profit-to-the-wests-five-largest-oil-and-gas-companies/

25. https://news.sky.com/story/profits-triple-at-british-gas-parent-company-12812171

26. https://app.box.com/s/c487wmiyquh9q1glpbatzf5sukls7ph2

27. https://www.transparency.org.uk/uk-politics-potential-ministerial-code-breaches

28. https://off-guardian.org/2023/03/11/italy-2020-inside-covids-ground-zero/

29. https://thephilosophicalsalon.com/a-self-fulfilling-prophecy-systemic-collapse-and-pandemic-simulation/

30. https://www.globalresearch.ca/covid-capitalism-friedrich-boris/5785964

31. https://www.oxfam.org/en/research/inequality-virus

32. https://www.offshore-initiative.com/video-3/

33. https://www.goodreads.com/book/show/2015924.Stuffed_And_Starved


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 03.05.2023 10:53

    Tak działają globaliści. ma być bieda i głód…

  2. Fenix 03.05.2023 11:50

    Ludzie muszą rozwiązać problem finansowy, stworzony przez banksterów i skorumpowanych polityków . Zmianą systemu, bank dla ludzi . Dochód Odnawialnym Kredytem każdemu równy, opary o bogactwa Ziemi , zrównoważony rozwój. Bank dla ludzi, pożyczka i spłata na koncie osobistym. Wybranym prawem ludzi, tworzone finanse.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.