Oligarcha z Donbasu korumpował polskich urzędników?

Opublikowano: 22.11.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 969

Na ujawnionych kilka tygodni temu “taśmach Kulczyka”, nieżyjący już najbogatszy Polak informował byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o korupcji, do jakiej miało dojść w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE). Urzędników w tej strategicznej państwowej spółce korumpować miał Rinat Achmetow – ukraiński oligarcha z Donbasu, którego majątek szacowany jest na 12 miliardów dolarów. Chodziło o możliwość zbudowania mostu energetycznego, który transferowałby do Polski tani prąd z Ukrainy.

Warto zwrócić uwagę, że jedna ze spółek należących do Kulczyka (Polenergia), w kwestii rozpoczęcia eksportu taniego prądu do Polski była już po wstępnych ustaleniach z Energoatomem – operatorem ukraińskich elektrowni jądrowych. Ponadto, 15 czerwca br. rząd w Kijowie przyjął specjalne rozporządzenie w sprawie budowy mostu energetycznego, który łączyłby Polskę (Unię Europejską) z Ukrainą. Plan funkcjonowania tego mostu zakładał import do Polski taniej ukraińskiej energii elektrycznej, produkowanej w elektrowni atomowej “Chmielnicki”. W zamian Ukraina miałaby otrzymywać deficytowe dla niej – od czasu rozpoczęcia wojny w Donbasie – surowce, w postaci węgla i gazu ziemnego. Bezpośrednim beneficjentem stworzenia mostu miałaby być kontrowana przez Kulczyka spółka Polenergia, która importowany z Ukrainy prąd mogłaby sprzedawać na terytorium Polski.

Zgodnie z treścią ujawnionej kilka tygodni temu przez Telewizję Republika rozmowy między Janem Kulczykiem a Radosławem Sikorskim – szczególnie zainteresowany powodzeniem projektu budowy mostu energetycznego był ukraiński oligarcha z Donbasu, Rinat Achmetow (po stronie ukraińskiej miałby on mieć wyłączność na czerpanie zysków z eksport prądu do Polski). Zdaniem Kulczyka Achmetow korumpował przedstawicieli Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), od których zależy szybkość prac z jaką odtworzono by polską część połączenia energetycznego między elektrownią atomową Chmielnicki na Ukrainie, a Rzeszowem w Polsce.

Pomysł budowy mostu energetycznego między Polską, a Ukrainą z pewnością nie spodobał się działającym na terytorium Polski koncernom energetycznym (PGE, Tauron, Enea, Energa itp.). Wszystko przez fakt, że Polenergia mogłaby sprzedawać na terytorium naszego kraju prąd z Ukrainy, którego cena byłaby wiele niższa niż cena prądu produkowanego przez polskich producentów. Należy pamiętać, że cena energii wytwarzanej przez polskie elektrownie jest w dużej mierze uzależniona od absurdalnie wysokich kosztów związanych z nałożoną odgórnie unijną polityką klimatyczną. Funkcjonujący na terytorium UE pakiet klimatyczny nie dotyczy zaś Ukrainy, stąd produkcja prądu jest tam o wiele tańsza niż w Polsce i innych państwa UE.

PSE oficjalnie zdementowała doniesienia jakie płynął z taśm, jakoby jej przedstawiciele mieli być korumpowani przez ukraińskiego oligarchę. Mimo to wydaje się zupełnie naturalne, że ze względu na to kogo rozmowę nagrano i ujawniono (były konstytucyjny minister oraz najbogatszy Polak) nowe władze winny sprawę wnikliwie zbadać.

Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. balcer 22.11.2015 21:35

    Wnioski:
    – wypowiedzieć pakiet klimatyczny,
    – jeśli istnieje możliwość importu taniego prądu za węgiel, to trzeba w to wejść, skoro wszyscy będą wygrani, a przede wszystkim Polacy będą mogli mieć niższe rachunki za prąd.

  2. skyhigh 22.11.2015 23:28

    A jasnowidz Jackowski mowil, ze nikt nie pomagal Kulczykowi kopnac w kalendarz, tiaa…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.