Olbrzymie zróżnicowanie poziomu bezrobocia

Opublikowano: 27.09.2015 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 741

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego w sierpniu bieżącego roku. Wynika z nich, że pod koniec sierpnia 2015 r. stopa bezrobocia wyniosła 10,0% i w porównaniu do sierpnia 2014 r. spadła o 1,6 pkt. proc, a w porównaniu do lipca 2015 r. o 0,1 pkt proc.

W urzędach pracy na koniec sierpnia zarejestrowanych było 1563 tys. osób, czyli o 290 tys. więcej niż rok wcześniej i o 23 tys. mniej osób niż miesiąc wcześniej.

Z ogólnej liczby bezrobotnych 86,2% stanowiły osoby bez prawa do zasiłku.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia według województw, podregionów i powiatów.

Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim – 16,2%, kujawskopomorskim – 13,3%, zachodniopomorskim – 13,1%), podkarpackim – 13,0%. Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie – 6,5%, śląskie – 8,4%, małopolskie – 8,5%, mazowieckie – 10,2% oraz mazowieckie – 8,9%.

GUS podał też dane dotyczące stopy bezrobocia w poszczególnych podregionach i powiatach. Wynika z nich, że najwyższe bezrobocie jest w powiecie szydłowieckim (woj. mazowieckie) – 32,0%, piskim i braniewskim (woj. warmińsko-mazurskie) – po 27,2% i kętrzyńskim – 26,1% (woj. warmińsko-mazurskie), a najniższe w Poznaniu (woj. wielkopolskie) – 2,7%, w powiecie poznańskim (woj. wielkopolskie) – 3,1%, w Sopocie (woj. pomorskie) – 3,5% i we Wrocławiu oraz powiecie wrocławskim (woj. dolnośląskie) – po 3,8%.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Piechota 27.09.2015 15:05

    To nie bezrobocie jest największym problemem. Największym problemem i wielką hańbą są barbarzyńsko niskie zarobki. I poza wąskimi grupami zawodowymi, na przestrzeni ostatnich kilku, kilkunastu lat te “zapomogi” w ogóle nie rosną!

  2. edek 27.09.2015 21:53

    Mamy wolny rynek pracy. Bezrobocie powoduje, że zarobki są niskie. Pracodawcy nie muszą kusić pracowników zarobkami. Prawo rynku.

    Sami Polacy przyczyniają się do swoich niskich zarobków mając w 4 literach kupowanie polskich produktów. Wbrew propagandzie jest ich jeszcze sporo. Często tańszych i dobrej jakości niż konkurencyjne zagraniczne. Np. wiele produktów spożywczych, chemicznych i nie tylko. Jednak Polacy wybierają reklamowane, często droższe wyroby koncernów ponadnarodowych. Lub chińską tandetę… Kiedyś olbrzymi przemysł odzieżowy jest w fazie zaniku…

    Każdy z nas jako konsument ma wpływ na swoje zarobki i bezrobocie w kraju. Nie tylko politycy. Gdyby tylko prawdziwi polscy pracodawcy, producenci, nie importerzy, włączyli się w promowanie takich postaw to naprawdę coś w naszym kraju zaczęło by się zmieniać na lepsze. Możemy głosować i zmieniać swój kraj nie tylko co 4 lata, każda wydana złotówka może zostać w kraju albo trafić do bonzów gdzieś za oceanem na przykład…

  3. Piechota 28.09.2015 09:30

    Wysokość zarobków zwykłych “szeregowców” powinna być ściśle uzależniona od dochodów i ilości osób zatrudnionych w danej firmie. Sprawiedliwe dzielenie się dochodami z pracownikami powinno być regulowane i egzekwowane przez prawo, bo inaczej nigdy nie będzie końca wyzysku i pracy niewolniczej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.