Olbrzymie manifestacje przeciw Macronowi

Opublikowano: 29.11.2020 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1708

„Marsze wolności” odbyły się i ciągle odbywają w blisko 200 francuskich miejscowościach. W niektórych doszło do starć manifestantów z policją. W Paryżu sąd przedwczoraj zdjął zakaz prefektury i wczoraj wielki tłum ruszył z Placu Republiki na Plac Bastylii. Ludzie nie chcą ustawy macronistów o zakazie publikacji zdjęć policjantów w działaniu, ustawy o „kompleksowym bezpieczeństwie” pełnej ograniczeń podstawowych wolności, której celem jest wzmocnienie arsenału represji neoliberalnego reżimu Emmanuela Macrona.

W Paryżu, gdzie zebrały się setki tysięcy ludzi, z początku manifestacja była spokojna, lecz gdy policja zaczęła rzucać granaty z gazem łzawiącym z bocznych ulic bulwaru Beaumarchais, tłum zaczął budować barykady, pojawił się ogień. Wcześniej na Placu Republiki odbyła się ekspozycja wizerunków deputowanych Macrona, którzy głosowali za ustawą. Na niezliczonych kartonach i transparentach hasła domagające się dymisji prezydenta i anulowania skandalicznej ustawy.

Wielkie manifestacje w innych miastach odbywają się niezależnie od wydanych lub nie zezwoleń. Policja zaatakowała manifestantów w Lille, w Rennes, gdzie trwają zamieszki. W Marsylii, Bordeaux, Lyonie tłumy są tak olbrzymie, że policja trzyma się na razie z daleka. W dziesiątkach innych miast mieszkańcy wyszli na ulice, by protestować przeciw policyjnej cenzurze i rządowi. Manifestowali też dziennikarze i reporterzy przeciwni policyjnej przemocy.

Wśród demonstrantów dominują ugrupowania lewicowe. Lider Nieuległej Francji Jean-Luc Mélenchon wezwał do „gruntownej przebudowy” policji. Ustawa został przegłosowana w parlamencie głosami macronistów i Zjednoczenia Narodowego Le Pen, ale trafi teraz do Senatu, gdzie są szanse na poprawki. Gdyby nie publikacja wideo z próby policyjnego linczu na czarnoskórym obywatelu w Paryżu, to ofiara poszłaby do więzienia. Raport policjantów okazał się całkowicie fałszywy. Ludzie obawiają się, że zakaz publikacji zdjęć pogrąży Francję w postępującej faszyzacji, której nikt nie chce.

Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 13, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o