Okrucieństwo kary śmierci – odpowiedzialność rządów

Opublikowano: 11.10.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1767

Więźniowie skazani na śmierć na całym świecie są często poddawani okrutnym warunkom zatrzymania. W wielu przypadkach są trzymani w ścisłej izolacji, nie mają dostępu do niezbędnych leków i żyją w ciągłym strachu przed egzekucją. Niektóre rządy powiadamiają więźniów i ich krewnych o decyzji na kilka dni, a nawet chwil przed egzekucją.

Amnesty International udokumentowało przerażające nadużycia na całym świecie w zakresie stosowania kary śmierci. Aby podkreślić Światowy Dzień przeciw Karze Śmierci, organizacja wymienia przykłady z Białorusi, Ghany, Iranu, Japonii i Malezji, gdzie okrucieństwo kary śmierci jest powszechne.

Izolacja, z wykorzystaniem lub bez wykorzystania urządzeń krępujących, jest powszechną praktyką w celach śmierci. W przypadku Matsumoto Kenji, więźnia z celi śmierci w Japonii, ta wyjątkowo nieludzka kara była prawdopodobnie przyczyną urojeń, które doprowadziły go do paranoi.

Matsumoto Kenji jest w celi śmierci od 1993 r., za morderstwo. Ma długotrwałą niepełnosprawność intelektualną z powodu zatrucia rtęcią i niskie IQ między 60 a 70, według diagnozy psychiatry. Mimo to, władze sądowe orzekły, że był psychicznie wystarczająco kompetentny, aby zostać skazanym na śmierć, a jego “przyznanie się do winy” było wiarygodne, pomimo argumentu prawnika, że Matsumoto Kenji znajdował się pod presją policji.

Mohammad Reza Haddadi w Iranie spędził całe swoje dorosłe życie w celi śmierci. W wieku 15 lat został skazany – za morderstwo – na karę śmierci w rażąco niesprawiedliwym procesie. Jest jedną z co najmniej 84 osób, które skazano na karę śmierci za przestępstwa popełnione w wieku poniżej 18 lat.

Nie tylko jest to sprzeczne z międzynarodowym prawem praw człowieka, ale Mohammad Reza był również torturowany psychicznie: jego egzekucję zaplanowano i odwoływano sześciokrotnie w ciągu ostatnich 14 lat. Ostatni raz miało to miejsce 31 maja 2016 r., kiedy Mohammad Reza otrzymał w ostatniej chwili ułaskawienie po publicznej aferze wokół jego sprawy.

Brak przejrzystości w sprawie stosowania kary śmierci w Malezji oznacza, że więźniowie, tacy jak Hoo Yew Wah, nie mają informacji o możliwości wnioskowania o ułaskawienie.

Hoo Yew Wah został skazany na karę śmierci w maju 2011 r. w następstwie nieuczciwego postępowania sądowego. W 2005 r., w wieku 20 lat, znaleziono u niego 188,35 gramów metamfetaminy. Został automatycznie uznany za handlarza narkotyków, a następnie skazany na powieszenie. Wciąż czeka na odpowiedź w sprawie petycji o ułaskawienie, która została złożona u sułtana stanu Johor w kwietniu 2014 r. Hoo Yew Wah, który skończy w grudniu 33 lata, powiedział: “Jeśli dadzą mi szansę, chcę udowodnić, że się zmieniłem.”

Na Białorusi stosowanie kary śmierci odbywa się w atmosferze tajemnicy. Egzekucje są ściśle ukrywane przed opinią publiczną i przeprowadzane bez wcześniejszego powiadomienia więźniów, ich rodzin lub przedstawicieli prawnych. Były dyrektor Mińskiego Aresztu Śledczego nr 1 – więzienia, w którym przetrzymywani są wszyscy więźniowie skazani na śmierć na Białorusi – powiedział Amnesty International, że więźniowie byli najpierw zabierani do jednego pokoju. W obecności urzędników mówiono im, że ich prośba o ułaskawienie została odrzucona i że wyrok zostanie wykonany. Więzień był następnie zabierany do sąsiedniego pokoju, gdzie zawiązywano mu oczy, zakuwano w kajdanki, więźniowie klękali, a następnie otrzymywali strzał w tył głowy.

Zgodnie z białoruskim prawem, władze odmawiają zwrotu ciał osób straconych krewnym lub ujawnienia miejsca pochówku – jest to spuścizna czasów sowieckich.

Surowe warunki przetrzymywania więźniów w celach śmierci panują także w Ghanie. Kiedy organizacja Amnesty International odwiedziła więzienie Nsawam w 2016 r., więźniowie z celi śmierci nie mogli brać udziału w zajęciach edukacyjnych i rekreacyjnych, co prowadziło do zwiększenia poczucia izolacji, powodując stres i niepokój. Więźniowie powiedzieli Amnesty International, że opieka medyczna jest ograniczona. Powiedzieli również, że mają trudności z dostępem do leków pierwszej potrzeby i niezbędnych do leczenia długotrwałych dolegliwości, których więzienie po prostu nie ma, lub które mają zbyt wysoką cenę. Jeden z więźniów z celi śmierci opowiedział o swoich obawach, które pojawiły się, gdy zachorował: „Kiedy zachorujesz w nocy w celi, a funkcjonariusz nie przychodzi ci z pomocą, możesz nawet umrzeć”.

Od Białorusi po Ghanę, Iran, Japonię i Malezję, rządy muszą zapewnić, że więźniowie w celach śmierci są traktowani po ludzku i z poszanowaniem godności, przetrzymywani w warunkach zgodnych z międzynarodowym prawem i standardami praw człowieka.

Amnesty International uważa, że nadszedł czas, aby wszystkie rządy stosujące karę śmierci zniosły ją i położyły kres zatrważającym warunkom zatrzymania więźniów. Kara śmierci jest pogwałceniem prawa do życia ogłoszonego w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jest to okrutna, nieludzka i poniżająca kara.

Źródło: Amnesty.org.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 13.10.2018 08:07

    Sądząc po średniej ocenie artykułu, zdecydowana większość oceniających popiera karę śmierci.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.