Około 8% ludności państw Ameryki Łacińskiej cierpi z głodu

Opublikowano: 08.12.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1726

Trzy agencje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych tj. Komisja Gospodarcza ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów, komisja ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowy Program Żywnościowy alarmują o wzroście niedoboru żywności i głodu w Ameryce Łacińskiej. Z powodu głodu i niedożywienia w 2014 r. cierpiało tam 5,8 proc. społeczeństwa, w 2021 – już 8,6 procent.

W Ameryce Łacińskiej głód i niedożywienie są zwłaszcza udziałem mieszkańców wsi, gdzie w warunkach ubóstwa i skrajnego ubóstwa żyje obecnie 44,3 proc. ludności, czyli o 15 punktów procentowych więcej niż w miastach.

Chilijski dziennik „La Tercera” podaje, że przedstawiciele organizacji ONZ ostrzegali podczas obrad w Santiago, że sytuacja będzie się pogarszać przez nakładające się na siebie światowe kryzysy.

Według zgromadzonych w Santiago ekspertów pogłębia je obecnie rosyjska inwazja w Ukrainie, mocno nakręcająca inflację i zakłócająca funkcjonowanie łańcuchów dostaw w Ameryce Łacińskiej. Do września br. ceny żywności i napojów w Ameryce Łacińskiej wzrosły w ciągu dwunastu miesięcy, aż o 12,4 procent.

Mimo że większość krajów Ameryki Łacińskiej produkuje znacznie więcej artykułów rolnych i hodowlanych, niż konsumuje, państwa tego regionu są zarazem importerami wielu podstawowych dóbr, w tym ukraińskiego zboża. 26 państw regionu jest uzależnionych od importu żyta i pszenicy, a 13 – od importu kukurydzy. „Wszystko to sprawia, że wskutek nieustannie drożejącego kredytu zadłużenie większości państw regionu szybko wzrasta. Stanowi ono średnio 52,1 proc. wartości ich PKB” – wskazał sekretarz wykonawczy CEPAL Jose Mauel Salazar-Xirinachs.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RadioMaryja.pl
Zdjęcie: Fábio Pinheiro (CC BY-NC-ND 2.0)
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 08.12.2022 17:03

    Na wielkim kryzysie, który szybko może się zmienić w potężny kryzys, najwięcej zyskują najbogatsze tłuste spekulacyjno-lichwiarskie cielska, wszelkiej maści miliarderzy, korporacje itd., a obszar nędzy z każdym rokiem się powiększa, z każdym rokiem coraz więcej milionów nędzarzy na tym nędznym padole!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.