Ogromny pożar w obozie dla uchodźców w Bangladeszu

Opublikowano: 24.03.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1723

22 marca ok. godz. 15.00 lokalnego czasu zapaliła się część obozu dla uchodźców w Bangladeszu. Camp 9, na terenie którego od lat działała polska fundacja Dobra Fabryka, w ciągu kilku minut przestała istnieć. Na szczęście nikt nie zginął, ale cała infrastruktura, uprawy warzywne i owocowe zostały zniszczone. Setki ludzi zostały pozbawione dachu nad głową.

Sąsiadujący z Camp 9 obóz „Lekarzy bez granic” i wiele innych sektorów również zostały strawione przez ogień. Rohingya jest ogromnym obozem, w którym schronienie znalazło kilkadziesiąt tysięcy osób. Setki z nich zostało teraz pozbawione dachu nad głową po raz kolejny.

„Camp 9, który jest domem dla około 40-60 tysięcy Rohingjów, wciąż płonie. Za wcześnie, by mówić o przyczynach, choć pierwsze doniesienia wskazują na wybuch butli z gazem. Nie wiemy też nic o ofiarach wśród mieszkańców tej części obóz, ale skala zniszczeń jest olbrzymia” – opisują na swojej stronie działacze Dobrej Fabryki.

Przedwczoraj wieczorem o zdarzeniu poinformował Szymon Hołownia, który kilka lat temu założył Dobrą Fabrykę w bengalskim obozie dla uchodźców Rohingya w Cox’s Bazar, w rejonie Balukhali. Dobra Fabryka działa na czterech płaszczyznach, i ma pod opieką ponad 40 tys. osób na całym świecie. Zajmują się dożywianiem, leczeniem, edukacją i zapewnianiem pracy. Działają nie tylko w Bangladeszu, ale na całym świecie. Obóz Camp 9 w Bangladeszu to jedno z miejsc gdzie razem z ,,Lekarzami bez granic” wspierali oni społeczność Rohingjów.

„Było obozowe kino, lekcje języków, ciepłe posiłki, komputery, gry i zabawy, opieka. A dla rodziców dzieci – szwalnia, w której mogli się nauczyć zawodu, by móc zarabiać na swoje utrzymanie” – napisał Hołownia.

Rohingjowie są najbardziej prześladowaną mniejszością na świecie. To muzułmanie, prześladowani w Mjanmie przez wojskową juntę, zmuszeni uciekać do Bangladeszu. Rząd birmański nie uznaje ich za mniejszość etniczną. Rohingjowie nie posiadają dokumentów, w związku z tym są poza prawem. Nie obejmuje ich opieka zdrowotna, ciężko im znaleźć pracę. Posługują się oni językiem rohingya a ich społeczność liczy ok. miliona osób.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.