Ograniczenie tajemnicy lekarskiej

Opublikowano: 09.07.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 763

Jeśli w trakcie operacji pacjent umrze, bliscy mają prawo poznać przebieg operacji oraz historię leczenia.

Senat jednomyślnie uchwalił nowelizację ustawy, która przeszkodzi lekarzom w zasłanianiu się tajemnicą lekarską, gdy będą chcieli ukryć popełnione błędy. Senatorowie bez wyjątku poparli nowelizację o zawodzie lekarza (w tym dentysty) oraz prawach pacjenta.

Zmiana dotyczy min. tajemnicy lekarskiej – na jej podstawie jeżeli ktoś bliski pacjentowi, który umarł, poprosi o ujawnienie wszystkich szczegółów z przebiegu choroby i leczenia i nikt z krewnych nie zaprotestuje, to tajemnica przestaje obowiązywać lekarzy i szpital. W ustawie znajduje się zapis, według którego do wglądu w dokumentację medyczną można upoważniać osoby spoza rodziny.

Nowelizacja ustawy wchodzi w życie dnia 12 lipca 2016 roku.

Na podstawie: Medonet.pl
Źródło: 3Droga.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.